Money + direct relationship - math problems

Number of problems found: 55

  • Earnings 2
    mince Trina's paycheck earnings varies directly as the number of hours she works. If she works 19 hours and earns 187.15 pesos, what should she earn if she worked 40 hours?
  • Gas price
    fuel If a cm3 of gas costs rm 1.50, how many cents would a liter of gas cost? 1 rm = 1 Malaysian Ringgit = 100 Malaysian Ringgit cents = equals 0.21 Euro in 2021/Q3
  • Clothes 4
    textiles If the cost of 16.5 metres of cloth is ₹2,062.50 then find the cost of 24.75 metres of clothes
  • Hour salary + fix
    work Devin recently hired a contractor to do some necessary work. The contractor gave a quote of $395 for parts plus $62 an hour for labor. Let x  represent the number of labor hours worked. Write an algebraic expression to represent the total cost for the rep
  • Tennis balls
    tenis Can of tennis balls contains 3 balls per can and cost $7 how much will it cost for 36 tennis balls?
  • Coins
    mince The money - coins are minted from the hardest bronze, which contains copper and tin in a ratio of 41: 9. How much copper and tin are in 2kg of bronze money?
  • Six workers
    workers Six workers earned a total of CZK 12,600 per week on the construction site (5 working days). How much do 7 workers earn in 10 days with the same daily average salary?
  • Snack
    minca CZK 450 was paid for a snack for 30 pupils. How many CZK will we pay for the same snack for 28 pupils?
  • Trio ratio
    minca Hans, Alena, and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  • Exchange rates
    penize If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Composite ratio
    penize Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  • Apples
    jablka School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Supermarket
    vaha In a local supermarket, 3/5 kilograms of squid cost 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  • Michal
    eura Michal has 2.90 per hour. How much does he earn during the week of the summer job?
  • Three 43
    penize Three brothers inherited a cash amount of 62,000, and they divided it among themselves in the ratio of 5:4:1. How much more is the largest share than the smallest share?
  • Two discounts
    mince The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?
  • Twelve
    stromy Twelve students work on a week forestry brigade. One hundred spruces will receive x CZK, one hundred pine y CZK. How many receive each one students did in one day if they planted a total of 25,000 spruces per week and 30,000 pine trees? Express by express
  • Babysitting
    babysitting The amount that Susan charges per hour for babysitting are directly proportional to the number of children she is watching. She charges $4.50 for 3 kids. How much would she charge to babysit 5 kids?
  • Natural gas in kWh
    plynomer Gas consumption for 2017 was 11,301 kWh I paid 532 € How much 1 m3?
  • Hour salary
    usd You work for 4 hours on a Saturday and 8 hours on Sunday. You also receive a $50 bonus. You earn $164. How much did you earn per hour?

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Money - math problems. Direct relationship - math problems.