Money + functions - math problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

Number of problems found: 10

  • Emilio
    penize_4 Emilio made 69 potholders. Each potholder cost him $2.81 to make. If he sells each potholder for $3.12, how much profit will he make?
  • The publisher
    books_33 The publisher prepares the release of the dictionary. Print preparation costs no matter the number of printed copies of 150000 CZK. The printer charges 80 CZK for one print. A) What are the costs of one dictionary if 5000 copies printed? B) For what numbe
  • Parcel 4
    usd_3 To send a parcel by messenger within city limits costs 60 cents for the first pound and 48 cents for each additional pound. What is the cost, in cents, of sending a parcel weighing p=4 pounds?
  • Brigade
    smrek_1 On a weekly forest brigade operates 12 students. After plant one hundred spruces get x CZK, anfter one hundred pines y CZK. How many CZK got one student for one day if planted spruces 25000 and 30000 pines week?
  • Owner of the company
    TEA The owner of the company with extensive administrative activity wants to sell the obsolete 3 machines at the price of CZK 1000 per 1 machine with a six-month warranty period. If the machine breaks down during this period, the owner will return the employe
  • Car rent
    car_5 Rental cars are paid a fixed daily fee plus 16 cents for each kilometer traveled. Samuel want to rent a car for a day and worked out that will pay 175 euros. When paying he got a 20% discount on the daily fee, the cost per kilometer is unchanged. Samuel t
  • Exchange rates
    penize_49 If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Telco company
    phones The upstairs communications company offers customers a special long distance calling rate that includes a $0.10 per minute charge. Which of the following represents this fee scheduale where m represents the number of minutes and c is the overall cost of t
  • Taxi
    linear_eq_1 A taxi ride costs $3 plus $2.50 per mile. Write and Graph an equation in two variables that represents the total cost of a taxi ride.
  • Used cars
    renault Peter plans to buy a used car: the first car Renault Espace 2.0 dCi 16V Dynamique 2006, costs 2000 euros. It is 14 years old and has a combined diesel consumption of 8 liters. / 100 km. Diesel costs 1.1 euros/liter. How much will the car cost him to opera

We apologize, but in this category are not a lot of examples.
Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...