Physical quantity - math word problems - page 64 of 346
Number of problems found: 6901
- When Emily
When Emily arrived home from school, she spent 8 minutes eating a snack. Then, she spent 15 minutes playing with her dog and 32 minutes doing her chores. Finally, Emily spent 45 minutes finishing her homework. How long had Emily been home when she finishe - Karina
Karina has 5 4/7 meters of cloth. She needs 3 1/6 meters of it to make a curtain for her window. How many meters of cloth was left to her after making the curtain? - The fish
The fish vendor sells 1/7 kilos of bangus (milkfish) for 66.2 euro. If you will buy 9 2/8 kilos of bangus, how much will it cost? - An investor
An investor purchased 75 shares of stock at $42.80 per share and, six months later, sold the shares for $47.15 per share. The $20 stockbroker fee will not be charged for this sale. Calculate the total profit or loss of the transaction. - The temperature
The temperature is 0 degrees. It drops 5 degrees after 1 hour and then drops 3 degrees more the next hour. What is the temperature after 6 hours? - Bus vs train
Milada took the bus, and the journey took 55 minutes. Jarmila was 1h 20 min by train. They arrived in Prague at the same time, 10h45 min. At what time did each have to go out? - Gas tank
The car's tank was two-twelfths full. When Dad filled the tank with gas, the volume of gas increased by five-eighths of the tank's volume. What fraction of gasoline did the car use when the tank is now 1/3 full? - Musa worked
Musa worked for 44 hours during one five days a week. His hours are from Monday through Thursday: 3 3/4, 6 7/12, 11 5/16, and 6 5/6. Calculate the number of hours he worked on Friday. - Rana bought
Rana bought 30 liters of gasoline for 575 l per liter. She also bought 3 kg of motor oil for 9.750 l. Find the total amount of money Rana paid in one step only. - The cost 2
The cost of 5 apples is $3.45, and 5 oranges are $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay? - Three-fifths 33481
The collection of Christmas tree decorations costs € 12 before Christmas. After Christmas, we could buy it for three-fifths of the original amount. By how many euros did the collection become cheaper? - Kilograms 8741
Mom bought 4kg of carrots for 1 euro 30 cents and 3 kilograms of apples for 2 euro 10 cents. How much did she pay for carrots and apples? - Neighboring 7788
The neighboring village is 5km away, but the distance to the regional town is 12 times greater. How many are there in the county town? How many km is the neighboring village closer? - Relay-race
Kate ran 140 meters at 27.5 seconds, Suzan at 27.5 seconds, Roza at 24.1 seconds, and Žofka at 25.9 seconds. How long took to run the 4x140 m relay race? - Randy 2
Randy went to a bookstore and bought three notebooks at Php 27.50 each and a dictionary at Php 285.25. How much was his change if his money was a 500 peso bill? - Necessary 66394
Students of 4A bought three lockers and paid CZK 9,784 for them. Class 4B, it is necessary to buy five such cabinets. How much will they pay for them? - Passengers 82638
The maximum take-off weight of the Concorde aircraft is 185,000 kg. What reserve does it have for fuel, passengers, and their luggage if the plane's weight is 78,900 kg? - Climbing 82529
Edo signed up for 3 clubs during the holidays. Tennis, archery, and mountain climbing. Each circle lasted 2 hours a day. He lasted 30 days walking on them. How many hours of circles did he complete in total? - Pampalini 81604
Pampalini, an animal hunter, told a stranger how he caught a huge crocodile. He claimed that his head was as long as half his tail, and his body was as long as three and a half heads. How long was the crocodile if you know its tail was 4 meters? - The temperature 25
The temperature drops from two degrees Celsius to negative one degrees Celsius in one hour and then another two degrees in the next hour. How many degrees in total did the temperature drop over two hours?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.
