Physical quantity - math word problems - page 63 of 346
Number of problems found: 6901
- Increased 65874
Honza received CZK 2,830 every month. He saved from December to October. In May, he increased his pocket money by CZK 2,370, and in August, he saved two times more than in May. How much did he save in October? - The highest
This year, the highest temperature in the Philippines was 53°C in Dagupan City, Pangasinan, on May 14, while the lowest temperature recorded was 9°C in Baguio City on February 12. What is the difference between the two temperatures? - Following 48483
The river level was 2 cm above normal at the beginning of the month, then rose by 5 cm. In the following days, it fell by 12 cm, then fell by 9 cm, and finally rose by 7 cm. How high was the river level at the end of the month? - One-sixth 46943
Peter planted 220 kilograms of potatoes, and he produced twelve times more. One-sixth of the proceeds were earmarked for next year. How many tons of potatoes to eat were harvested? - Multiple 6577
Father gave Lucia €20 for a new curtain. Due to the pleating, the curtains are wider than the window width of 2 meters. Lucie spent all her money on the curtain, which cost 7.90 Euros per meter. Is the curtain a multiple of the width of the window? - Possibilities 6370
They sold three Škoda cars in one day at the car dealership. After rounding the entire amount to the nearest ten thousand, the store used CZK 900,000. Please write at least five possibilities of how much they could take. - Birthday 5500
Jirka and Anička wanted to buy their mother nine roses at the flower shop for her birthday. Then they found out that one rose was CZK 3 cheaper in another store, and they bought the roses there. How many CZK did they save? - Cross-country 3192
The Horsky cross-country race track on Lysá hora measures 9.7 km. For every meter, Pavel donates 50 pennies to charity. How many pennies does Paul give when he runs the whole track? - One-thirds 2485
Three classmates bought apples. Peter bought two whole one-thirds of the kg, Spring 5 sixths of a kg less than Peter and Daniel 2 times as much as Peter. How many kilograms of apples did the boys buy together? - Whipped 82128
700 ml of whipped cream costs €4.99. We bought 6 of them for €29.94. How much does 1 liter of whipped cream cost? - Latitude and longitude
A helicopter is flying from Hong Kong to Jakarta. The latitude of Jakarta is -6.20, and its longitude is 106.80. The latitude of Hong Kong is 22.27, and its longitude is 114.15. What is the helicopter net change in latitude and longitude as it travels fro - Meteorological measurement
The meteorological measurement showed the evening temperature at 18:00 at 21.3 degrees. At 21:00, the mercury on the thermometer stopped at 20.5 degrees. By how many degrees did the evening temperature drop in 3 hours? - Withdrawn 15713
The ATM had 33250 euros on Monday. 10/25 was withdrawn from it on Tuesday, and 2/5 was withdrawn from the same ATM on Wednesday. How many did they pick on Tuesday, and how many on Wednesday? How many euros remained in the ATM? - Centimeters 13791
From the package, which contained 30 meters of fabric, the tailor cut 285 centimeters of fabric nine times for sewing work coats. How many meters of cloth is left? - Together 4071
A family of four saves. The father saved 530 CZK per month, the mother 230 CZK less than the father, Tomáš 275 CZK less than the mother, and Jana 20 CZK more than Tomáš. How much CZK did the family save together in 1 year? - In EUROPE
In EUROPE, you can buy a train ticket for €24 a day and have unlimited travel with it 1. If the ticket is used only once, how much does the trip cost? 2. If the ticket is used five times, how much does each trip costs? - How much 5
How much does a kilo of strawberries cost if 8 and 2/3 or (8 2/3) kilos cost P 934.50? Express the answer in decimal form and round it off to the nearest hundredths. - Alica
Alica went to the market and bought two sacks of 50 kilograms of rice, which cost P2,200.50 per sack. She wants to sell it in her grocery store at P48.50 per kilo. How much is her profit? - Buying receipt
Fahima buys 2 packets of bread rolls costing £1.50 for each packet One bottle of ketchup costs £1.60 Three packets of sausages Fahima pays with a £10 note. She gets a 30p change. Fahima works out that one packet of sausages costs £2.30. Is Fahima right? - Griffin
Griffin ordered a pair of sneakers online. He applied a $21 credit toward the purchase and used a credit card to pay the rest of the cost. If the shoes cost $76, how much did Griffin charge his credit card when he bought them?
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
