Physical quantity - practice problems - page 9 of 345
Number of problems found: 6900
- Rohans purchase
The cost of a pen is ₹ 15 ¾ and a pencil for ₹ 4 ¼. If Rohan purchased 3 pens and 12 pencils, which items cost him more and by how much? - Josiah
Josiah is building a birdhouse and has a piece of wood that is 18 feet long. He needs 1 7/8 foot long pieces. How many smaller pieces can he cut? - Cereals
Cole and Carl share an 18-ounce box of cereal. By the end of the week, Cole has eaten 1/6 of the box, and Carl has eaten 2/3 of the box of cereal. How many ounces are left in the box? - Marcellus
Marcellus has two bottles of ketchup that are the same size. One bottle is 1/5 full, and the other bottle is 1/2 full. Can all the ketchup fit into one bottle without the ketchup overflowing? - Martha 3
Martha placed 225 liters of water into a child swimming pool that holds 3.8 hectoliters. How much more water does Martha need to fill the pool? - Water consumption
If the readings on a water meter in April and May were 417.8 m³ and 430.4 m³. How much is the billing for water consumption? The water price is $0.20 per cubic meter. - Shona and juice
A jug contains 5 1/2 cups of juice. Shona pours 5/6 of a cup into each of the 5 glasses and 3/4 of a cup into one glass. How much is left in the jug? - Two snakes
A pet store owner had 2 snakes. One was 1 3/4 ft long, and the other was 1 5/8 ft long. How long would the line be if the snakes were placed end to end? - A night
A night bus left town by 10:30. It took five and half hours to reach Makurdi and another four and half hours to reach Enugu. At what time did it arrive? - Marks 3
Mark's temperature at 9:00 AM was 97.2°F. At 4:00 PM, his temperature was 99°F. By how many degrees did his temp rise? - A group 3
A group of 20 students went to see a circus. If one ticket costs ₹ 35 3/5, how much did they have to spend in all? - Sunaina
Sunaina bought 3 kg 450-gram apples, 2 kg 500 G mangoes, and 1 kg 125-gram grapes. What is the weight of fruits bought by Sunaina? - Swim kilometers
Amy swam 2/9 kilometers to an island. Then she swam 1/9 kilometers to a boat. How far did she swim in all? Write your answer as a fraction in simplest form. - Lily spent
Lily had $812. She spent 1/7 of the money on a cupboard and 1/6 of the remaining amount on a dressing table. How much did Lily spend on the dressing table? - Charlie 2
Charlie has $10 1/2; she went to the store and bought a chap-stick for $1.75. How much money does she have now? - Vidya
Vidya and Peter went for a picnic. Their mother gave them a 5-liter water bottle. Vidya consumed 2/5 of the water, and Peter consumed the remaining water. How much water did Vidya drink? How much water did Peter drink? - Bananas 4
Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 a pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 a pound. How much did she pay for the bananas and pineapple? - Chocolate bar sharing
If John has 3/5 of a chocolate bar and wants to share it equally among himself and two friends, how much of the chocolate bar will each person get? - Ketchup vs mustard
A 20-ounce bottle of ketchup costs $2.80. A 14-ounce bottle of mustard costs 2.38. Which item costs less per pound? How much less? - Saw a board
A board of 16 3-fourths inches is cut from a board that is 3 feet long. If the width of the saw cut is one-eighth inch, what is the length of the remaining piece?
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
