Physical quantity - math word problems - page 97 of 333
Number of problems found: 6655
- Babysitting
Susan earns $27.40 babysitting for 4 hours. How much would she earn if she babysat for 7 hours?
- Suriani
Suriani had 3.05 m of ribbon. She used up 0.76 m of it. What is the length of ribbon that she has left?
- The outdoor
The outdoor temperature was 60 degrees Fahrenheit at midnight. The temperature went down 3 degrees each hour for the next 4 hours. What was the temperature at 4 AM?
- Akpan
Akpan spent 3/8 of his time in school during the week. What fraction of his time does he spend at home during the week?
- Spending money
Boris spent 324 €. Robo spent 130 € more. How much did they spend together?
- Length subtracting
Express in mm: 5 3/10 cm - 2/5 mm
- Wire
From wire 53 meters long, they cut 12.1 meters and then 13.1 meters. How many meters of wire are left?
- Arc
Convert to arc measures (radians): 919 ° The result write as a multiple of π
- Tractors
Uncle is going to buy a tractor Zetor super 50. The first costs 95000 Eur, the second costs 90000 Eur. How much pay uncle for both tractors?
- Cubic
Convert 1503 m³ of natural gas volume to energy units kWh. Combustion of 1 cubic meter of natural gas is released energy 10.55 kWh.
- Subtract 83051
What amount will I get if I subtract 1/8 from the amount of 30000?
- Settle 71634
Katka owes Anka 2 euros, Anka owes Zuzka 1 euro. When they settle their debts, how many euros will they have, more or less?
- Katka 13481
Katka has € 3.50, and I have ten times less. How many cents do I have?
- Minutes 5573
What takes longer? (a) 0.31 an hour or 31 minutes b) 0.25 hours or 15 minutes c) 0.85 minutes or 50 seconds?
- Clocks 5511
What angle do the clocks make at 4:30?
- Meteorites 4576
The meteorite weighed 81 grams. That is nine times the mass of the second meteorite. What was the mass of the two meteorites together?
- Confectioners 4438
The confectioner bakes four cakes for the whole shift. How many cakes do nine confectioners bake at the same time?
- The cost 9
The cost of 8 1/4 L petrol is $33. What is the cost of one liter?
- One inch
One inch = 2.54cm. How many cm are there in 25 inches?
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.