Maths practice for 12-year-olds - page 121 of 350
Number of problems found: 6985
- Sort fractions
Which is larger 3/7, 3/8, 3/9, 3/6 = - Clothes 4
If the cost of 16.5 meters of cloth is ₹2,062.50, then find the cost of 24.75 meters of clothes. - Long and wide
What is the area of a rectangle that is 1 1/4 meters long and 3/4 of a meter wide? - Two numbers 11
The sum of two rational numbers is (-2). If one of them is 3/5, find the other. - The bread
There are 12 slices of bread, and each person gets 3/4 of a slice of bread. How many people get bread? - Rewrite
Rewrite the following as a division statement if there are eight cakes and each person gets 1/12 of a cake, how many people get cake? - A straight angle
A straight angle measures s, so you can subtract or add 85 from. What is the measure of their angles? - Quadrilateral eq3
Three sides of a quadrilateral are equal to the foreside, which is 16 cm long. What is the length of the one with equal sides if the perimeter is 58 cm? - Equivalent expression
Pablo rewrites the expression 8y-24 as 8(y-3). Hana rewrites 8y-24 as 2(4y-12). Are Pablo's and Hana's expressions each equivalent to 8y-24? Explain your reasoning. - A piece 3
A piece of rectangle cloth has an area of 2 4/5 meters. Its breadth is 1 1/5 meters. What is the length of the cloth? - A number 5
A number is divisible by 24, 25, and 120 if it is increased by 20. Find the number. - The cost 3
The cost of 2 ¾ liters of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 liter of petrol? - Nails
If a keg of nails costs $129.45 and 6/7 of the keg is used, what is the value of the remaining nails? - The sum 12
The sum of 3 mixed numbers is 20 13/15. Two of the numbers are 6 1/3 and 7 5/6. What is the third number? - Human 3
Human bones are 3/10 living tissues, 9/20 minerals, and the rest water. What fraction of human bone is water? - Quotient and product
What is the sum of the quotient of [8/5 divided by 8/10] added to the product of [8/14 x 7/12 x 3/8]? - The length 6
The length of 12 pipes is 10 1/2 meters. (1) find the length of one pipe (2) also find the length of 7 pipes - Pen and pencil
The cost of a pen is 12 3/5 rupees, and the cost of a pencil is Rs. 3 2/5. What is the total cost of a pen and pencil? - The area
The area of a rhombus is 143 m². If the longer diagonal is 26 m, find the shorter diagonal in inches named d1. - Simplify 7
Simplify. 7-1/3÷ 3-2/3 of 2+ 4-1/2÷ 2-1/4+ 1/2 solution and by step by step
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
