Physical quantity - math word problems - page 21 of 345
Number of problems found: 6900
- A 9-kilogram
A 9-kilogram bag of gravel costs $38.15. What is the unit price, rounded to the nearest cent? - The beef
The beef is sold for $14.32 a kilograms. What is the cost of 0.36 kg of a beef? - Quarts of strawberries
Geraldine picked 4 1/2 quarts of strawberries, while Lonnie picked 3/4 as many. Thus, Lonnie picked 4 1/2 quarts of strawberries, while Geraldine picked 4 1/2 quarts of strawberries. - A jug
A jug holds 1 2/3 of a liter of water. How much does a 5 1/2 jug hold? - Minus round
The outdoor temperature yesterday reached a low of −4.5°F. Between what two integers was the temperature? - Martin 9
Martin poured 5 liters of lemon tea equally in 2 bottles. How much lemon tea was there in each bottle? - One and three
If the cost of one pizza is rupees 420.50, what is the cost of three such pizzas? - New temperature
The temperature at 4 AM was 22°C, but it went up 9°C at noon. Find the new temperature. - A Strip
A Strip of the length 8 1/3m is cut into 5 pieces of equal length. Find the length of each piece. - Write 7
Write an expression representing the distance between −7 and 3 on a number line. - Five dollars
$5 for 4 pounds of apples, and how much is it for just 1 pound of apple? - You spend
You spend 2 1/2 hours online. You spend 1/5 of that time writing a blog. How long do you spend writing that blog? - The cost 12
The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. To the nearest penny, what is the cost per ounce for the cashews? - The average 9
The average weight of 15 dogs at the animal shelter is 17.93 pounds. What is the combined weight of the dogs? - The cost 10
The cost of 7 2/3 meters of cloth is 12 3/4 USD. Find the cost per meter. - Angles 22
Angles A and B are complementary. Angle A is 29°. Find the measure of angle B. - Below freeze
What is the final temperature? 32°C is reduced by 33°C - A bottle 3
A bottle of water contains 16.9 ounces. How many total ounces are there in 24 bottles? - Bob types
Bob types 260 words in 2 and 1/2 of a minute. How many words per minute? - A recipe 5
A recipe called for 1 7/8 cups of chopped onions and 2 7/8 cups of diced spinach. How many more cups of spinach did the recipe call for?
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
