Physical quantity - math word problems - page 22 of 346
Number of problems found: 6901
- Eggs 4
The cost of a half dozen eggs is 45.00. How much does a piece of egg cost? - Temperature drops
It is 5 degrees at sunset. The temperature drops 11 degrees during the night. What is the temperature in the morning? - A jar
A jar contains one and a half liters of milk. Another jar contains two and a quarter liters of milk. How much milk in all? - Peter 12
Peter spends 1 1/2 hours playing, 2 1/2 hours reading, and 2/3 hours cooking. Find the sum of hours. - Twizzlers
A five pack of Twizzlers costs $3.75. What is the unit rate? - Electric iron
If the temperature of electric iron is 8 degree Celsius and rise by 10 degree Celsius, what is the current temperature? - How much 6
How much does 1 kilo of beef cost if 6 kilos cost R189.90? - A kilogram 2
A kilogram of fish costs Php250. How much will your mother pay for 3.5 kilograms of fish? - From Monday
From Monday to Tuesday, the temperature fell from 23°F to −6°F. How many degrees is this temperature change? - Body temperature
Susan temperature is 2.5 degree Celsius above normal. What is her temperature? - Same distance
What decimal is the same distance from 7.1 and 7.4? - 7 athletes
Seven athletes run a combined total of 4 miles. How many miles did each athlete run? - What is 29
What is a fifth of 2,50kg? - The temperature 40
The temperature at midday was 26 degrees Celsius. By sunset, it had dropped by 14 degrees Celsius. What was the temperature at sunset? - Length units
How many times inch and a half go to the 12 feet? - The human
The human body is 2/3 water. What part of the human body is not water? - The cost 14
The cost of 4 chairs is $75. How much does one chair cost? - Length measurement
Choose the measurement closest to 60 cm: ... - Three quarters of a hour
Calculate the value of 3/4 of 40 hours. - Opposite or reciprocal
How is 4 related to 4³? ...
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.
