Physical quantity - math word problems - page 23 of 346
Number of problems found: 6901
- Multiplicative inverse
What is the multiplicative inverse of 3 3/13? - The number 8
The number of sheep is x. The number of goats is thrice the number of sheep. Write an expression for the number of goats. - Add time interval
Add time: 5:20 + 6 hours - Body mass index
Compute for BMI, then classify: Nr; weight ; height 1; 35 kg ; 1.25 m 2; 40 kg; 1.40 m 3; 50 kg; 1.75 m 4; 55 kg; 1.65 m 5; 63 kg; 1.23 m - A soccer
A soccer field (football pitch) has a length of 101.8 m and a width of 69.8 m. Find the total area of the field in square meters (m2) and convert this measurement to square yards (yd2). Use the fact that 1 yard = 0.9144 m. Round your answer to the nearest - Two wipers
What A car has two wipers which do not overlap. Each wiper has a blade of length 21 cm, sweeping through an angle of 120°. Find the total area cleaned at each sweep of the blades. - Front porch
Jon's front porch is 8 feet wide and 12 feet long. Jon wants to stain the wood on the porch next weekend. The stain costs $1.00 per square foot. How much will it cost to buy enough stain for the whole porch? - Rhombus tiles
The floor of a building consists of 3000 rhombus-shaped tiles, and each of its diagonals is 45 cm and 30 cm in length. Find the cost of polishing the floor at the rate of $4 per square meter. - Steven
Steven is cutting construction paper into rectangles for a project. He needs to cut one 9 inches × 14 1/3 inches rectangle. He needs to cut another rectangle that is 10 1/2 inches by 10 1/3 inches. How many total square inches of construction paper does S - A gardener
A gardener wants to fence a circular garden of diameter 21 m. Find the length of the rope he needs to purchase, if he makes 2 rounds of fence. Also find the cost of the rope, if it costs $0.40 per meter. - An enterprise
An enterprise bought eight units of photocopiers for Php 25,655.50 each, a table for Php 12,340.75, a chair for Php 6,489.25, and an adding machine for Php 5,250.95. Find the total amount of the purchases. Division & multiplication are the operations to b - Sand castles
Hana's sand castle measures 19 feet by 15 feet and has a perimeter of 68. Thomas's sand castle measures 8 yards by 6 yards. What is the difference between the two perimeters? - A circular track
The inner circumference of a circular track is 220 m, and the width of the track is 7 m. Calculate the cost of putting up a fence along the outer circle at the rate of 50 USD/m. - Yd2 to ft2 unit conversion
If a room requires 25.4 square yards of carpeting, what is the area of the floor in units of ft2? (3 ft. = 1 yd.) - A triangular
A triangular frame has sides that measure 15’-7",20’-4", and 26’-2". What is the total length of the three sides? - A model
A model of a house is built on a base that measures 7 3/4 inches wide and 9 1/5 inches long. What is the area of the model house based? - The rectangle 6
The rectangle shown has a length (l) of 8 and a width (w) of 6.2. A second rectangle has a length of l + 2.5 and a width of w - 1.4. Find the area of the SECOND rectangle. (The area is in square units.) - Pizza diameter
If an 18-inch pizza costs $16.99 and is cut into 12 slices, what is the cost per square inch? - The long
The long side of a rectangular frame is 2′9″, and the short side is 1′3″. What is the area of the frame in square feet? - A picture
A picture frame is 62 centimeters wide and 40 centimeters long. The frame is 4 centimeters thick on all sides. What is the area of the picture's display?
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
