Pizza diameter
If an 18-inch pizza costs $16.99 and is cut into 12 slices, what is the cost per square inch?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
planimetricsUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
We encourage you to watch this tutorial video on this math problem: video1
Related math problems and questions:
- Slices 3
A whole pizza is cut into eight equal pieces. How many slices can be cut from 6 1/2 similar pizza?
- One ball
The baker can stretch one ball of dough into a circle to make a pizza. After the pizza is cooked, it is cut into eight equal slices. How many slices of pizza can you make with three balls of dough? Solve this problem any way you choose.
- A pizza 2
A pizza is cut into slices that are each 1/6 of the whole. John is going to eat 1/2 of the whole pizza. How many slices will John eat?
- Cindy
Cindy bought four slices of pizza for Php 95.60. The whole pizza has six slices. How much does each slice cost?
- Equal slices of pizza
If you have a pizza divided into 6 equal slices and you eat 2/6 of it, what fraction of the pizza is left?
- Pizza sharing
If five boys are going to share the cost of a pizza that costs Php 499.00, how much will each boy have to pay?
- College 2
The college student is moving into a dormitory. The student rents a truck for $19.95 plus $0.99 per mile. Before returning the truck, the student fills the tank with gasoline, which costs $65.32. The total cost was $144.67. Using a linear equation, explai