College 2

College student is moving into a dormitory. The student rent a truck for $19.95 plus $0.99 per mile. Before returning the truck the student fills the tank with gasoline, which cost $65.32. Total cost $144.67. Using a linear equation, explain the process to find how many miles the student drove the truck

Correct answer:

x =  60 miles

Step-by-step explanation:




We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!



avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Annual income
    income The annual income (in thousands of $) of fifteen families is 60, 80, 90, 96, 120, 150, 200, 360, 480, 520, 1060, 1200, 1450, 2500, 7200. Calculate the harmonic and geometric mean.
  • Find the 6
    pc_smile_1 Find the total cost of 10 computers at $ 2100 each and 7 boxes of diskettes at $12 each
  • Nine books
    books_42 Nine books are to be bought by a student. Art books cost $6.00 each and biology books cost $6.50 each . If the total amount spent was $56.00, how many of each book was bought?
  • Saving 9
    penize_40 An amount of $ 2000 is invested at an interest of 5% per month. If $ 200 is added at the beginning of each successive month but no withdrawals. Give an expression for the value accumulated after n months. After how many months will the amount has accumula
  • Taxi
    linear_eq_1 A taxi ride costs $3 plus $2.50 per mile. Write and Graph an equation in two variables that represent the total cost of a taxi ride.
  • Exchange rates
    penize_49 If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Octane value
    fuel_7 I loaded 10L 95 octane gasoline and 5L 100 octane gasoline. What is the resulting octane value of the gasoline in the tank?
  • Loan
    money_2 If you take a bank loan $ 10000 and we want to repay after the year, we have to pay the total amount $ 10320/ What is the annual interest rate on this loan?
  • A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  • Find the 15
    ellipseTangent Find the tangent line of the ellipse 9 x2 + 16 y2 = 144 that has the slope k = -1
  • Banknotes
    ducat $ 1390 was collected. How much was in $20 notes and how many in $50 notes in that order? How many solutions exists?
  • Gasoline price 2
    fuel-pump During the COVID-19 pandemic new gasoline price shceme is given by Marilou's Gas Station to help our drivers. On their purchase, the first 4 liters cost Php120.00, while the succeeding 1 1/2 liters would cost Php10.00 more than the cost of a liter. If joh
  • You leave
    meter_1 You leave school and the end of the day and walk 3/8 of a mile away before realizing that you left your backpack and immediately turn around you then walk 1/6 of a mile back towards school at this point assuming you walked in a straight line how many mile
  • Sales off
    sweater If a sweater sells for $ 19 after a 5% markdown, what was its original price?
  • Car rent
    car_5 Rental cars are paid a fixed daily fee plus 16 cents for each kilometer traveled. Samuel want to rent a car for a day and worked out that will pay 175 euros. When paying he got a 20% discount on the daily fee, the cost per kilometer is unchanged. Samuel t
  • Remainders
    dividing It is given a set of numbers { 170; 244; 299; 333; 351; 391; 423; 644 }. Divide this numbers by number 66 and determine set of remainders. As result write sum of this remainders.
  • Earnings per share
    usd The table below shows the stock price, earnings per share, and dividends per share for three companies for a recent year: Deere &Co. Price $65.70 earnings per share $4.40 Dividends per share $1.16 Google price $528.33 earnings per share $27.72 Dividends p