Value of teeth

To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth...

Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and replacement of each tooth by implant at dental clinic costs 903 EUR.

Result

x =  28896 Eur

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, w
  2. Bus tickets
    50czk Bus ticket for a trip from Prague to Paris cost 2180Kč. A return ticket costs 3930Kč. How much money will save a family of four to go to Paris and back when they purchase a return tickets?
  3. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  4. School trip
    train 6.A class went on a trip. Train ticket cost 6 euros, cable car ticket 6 euro. How many euros must pay classroom teacher for 23 students?
  5. Hussein
    penize_49 Hussein owns 450000. He spent at the bookstore 2 over 9 to buy some books and tales. He paid 3 over 5 of his money to buy his math book. Then he paid his money to buy stories diagram ; a. Calculate the remaining amount of money with Hussein? b. Hussein l
  6. Decimal expansion
    books Calculate: 2 . 1 + 0 . 10 + 7 . 10000 + 4 . 1000 + 6 . 100 + 0 . 100000 =
  7. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  8. Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  9. Concert
    freddie-mercury On a Concert were sold 150 tickets for CZK 360, 235 tickets for 240 CZK and 412 for 180 CZK. How much was the total revenues for tickets?
  10. Draw it!
    drawing_geometry Draw two lines c, d that c || d. On line c mark the points A, B. By point A lead perpendicular line to c. By point B lead perpendicular line to c.
  11. Orchard
    orchard 9 trees in 5 lines grows in the orchard. How many trees are in the orchard?
  12. Product
    complex-colors Result of the product of the numbers 1, 2, 3, 1, 2, 0 is:
  13. The tap
    kohutik For one day flows 148 l of water out of the tap. How much water will flow out for 3/4 day?
  14. Seeds
    klicenie Of the 72 wet seeds 7/8 germinated. How many seeds germinate?
  15. Farmers 2
    tomato On Wednesday the farmers at the Grant Farm picked 2 barrels of tomatoes. Thursday, the farmers picked 1/2 as many tomatoes as on Wednesday. How many barrels of tomatoes did the farmers pick on Thursday?
  16. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  17. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: XXXIV + MDCCXII