Value of teeth

To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth...

Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and replacement of each tooth by implant at dental clinic costs 903 EUR.

Result

x =  28896 Eur

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this verbal math problem are needed these knowledge from mathematics:

Next similar math problems:

  1. Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, w
  2. Bus tickets
    50czk Bus ticket for a trip from Prague to Paris cost 2180Kč. A return ticket costs 3930Kč. How much money will save a family of four to go to Paris and back when they purchase a return tickets?
  3. Product
    complex-colors Result of the product of the numbers 1, 2, 3, 1, 2, 0 is:
  4. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: LXVII + MLXIV
  5. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  6. Find the 6
    pc_smile_1 Find the total cost of 10 computers at $ 2100 each and 7 boxes of diskettes at $12 each
  7. Concert
    freddie-mercury On a Concert were sold 150 tickets for CZK 360, 235 tickets for 240 CZK and 412 for 180 CZK. How much was the total revenues for tickets?
  8. Conference 2
    penize_49 9 people attended a conference on behalf of their company. The conference fee was £520 per person and the company paid a total of £856 in travel costs for the 9 people. How much did the conference cost the company altogether?
  9. School trip
    train 6.A class went on a trip. Train ticket cost 6 euros, cable car ticket 6 euro. How many euros must pay classroom teacher for 23 students?
  10. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  11. Products
    vyroba05_1 15 products are 48 € more expensive than 12 products. How many euros will it cost five same products?
  12. The tap
    kohutik For one day flows 148 l of water out of the tap. How much water will flow out for 3/4 day?
  13. Seeds
    klicenie Of the 72 wet seeds 7/8 germinated. How many seeds germinate?
  14. Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  15. One-third 2
    test_7 One-third of the people in a barangay petitioned the council to allow them to plant in vacant lots and another 1/5 of the people petitioned to have a regular garbage collection. What FRACTION of the barangay population made the petition?
  16. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1632 to get the result 24?
  17. Fractions 3
    fractions_9 Calculate 1/9 of 27: