Glass

At the glass shop we have to cut 8 sheets of glass. Each was shaped a square with sides of 18 cm. We paid 44 CZK. How much is a 1 m2 of glass?

Result

x =  169.75 Kc

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Most natural application of trigonometry and trigonometric functions is a calculation of the triangles. Common and less common calculations of different types of triangles offers our triangle calculator. Word trigonometry comes from Greek and literally means triangle calculation.

Next similar examples:

  1. Square glass
    sklo What is the area of the square window glass with the side 4 dm? Do you know how many cm2 is it?
  2. Moneys in triple ratio
    peniazky_4 Milan, John and Lili have a total 344 euros. Their amounts are in the ratio 1:2:5. Determine how much each of them has?
  3. Money split
    20eur Anton and Ferko got 2,500 euros together. The amount was split in 1:4 ratio. How much did each get?
  4. Babysitting
    babysitting The amount that Susan charges per hour for babysitting are directly proportional to the number of children she is watching. She charges $4.50 for 3 kids. How much would she charge to babysit 5 kids?
  5. Two monuments
    mapka The distance between two historical monuments on a map with a scale of 1: 500000 is 48 mm. Find the actual distance between these monuments in km.
  6. Bicycle
    cestny_bicyk The bicycle pedal gear has 36 teeth, the rear gear wheel has 10 teeth. How many times turns rear wheel, when pedal wheel turns 120x?
  7. Runners
    metals For three runners (on the first to third place) is prepared 30 chocolate that they be distributed in the ratio of 3 : 2 : 1 How much chocolate will get everyone?
  8. Ratios
    gule Reduce the numbers: 50 in a 1:2 ratio 111 at a ratio of 2:3 70 at 10:50 560 at a ratio of 3:8
  9. Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  10. Sugar
    repa_1 From 3 tons of sugar beet was produced 480 kg of sugar. How many tons of sugar was produced from 17.5 tons of sugar beet?
  11. One deci
    vino_2 Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does 1 dl cost?
  12. Rails
    rails 18 m railway weighs 1260 kg. How much weighs 100 m of welded railways?
  13. Three workers
    eura_6 Three workers got paid for work. First earn € 50, the second € 100 and third € 60. For further work should receive together € 735. How do you divide that amount in order to be distributed in the same proportion as the first job?
  14. Pamela
    penize_48 Lara Pamela spends her salary of 3000 for food, clothing, recreation and savings, which are in the ratio of 48:20:15:37, respectively. How much does he spend for savings?
  15. Rabbits
    zajace_1 Michael breeding rabbits. His 7 rabbits will eat 98 feed rations for 7 days. How many equal portions of feed should be eat 5 rabbits in 6 days?
  16. Cost reduction
    penize_3 Windbreaker cost after discounted SKK 1275, which were 3/4 of original price. How many SKK originally cost windbreaker? How many SKK was cost reduction?
  17. Building
    wood_3 At the building, we divided 240 boards into two piles in a 5: 3 ratio. How many were fewer boards in the lower pile?