Adding + multiplication - examples

  1. Two numbers
    scientific_2 Find the four times smaller number for numbers 12 and 36 and then add them.
  2. Grandma
    egg Grandma bought two 10 pack of eggs. She used 8 eggs on the cake, 2 times less on the omelette and 4 more eggs for breakfast. How many eggs did it stand for?
  3. Each chair
    stol_3 Each chair costs twice less than two tables. One table costs 720 Czech crowns. How many crowns are the table and 4 chairs?
  4. Root
    root_quadrat The root of the equation ? is: ?
  5. Diophantus
    diofantos_1 We know little about this Greek mathematician from Alexandria, except that he lived around 3rd century A.D. Thanks to an admirer of his, who described his life by means of an algebraic riddle, we know at least something about his life. Diophantus's youth l
  6. Coffee
    coffe In stock are three kinds of branded coffee prices: I. kind......248 Kč/kg II. kind......134 Kč/kg III. kind.....270 Kč/kg Mixing these three species in the ratio 10:7:7 create a mixture. What will be the price of 1100 grams of this mixture?
  7. Store
    pave One meter of the textile were discounted by 2 USD. Now 9 m of textile cost as before 8 m. Calculate the old and new price of 1 m of the textile.
  8. Time
    time Write time in minutes rounded to one decimal place: 5 h 28 m 26 s.
  9. Water
    tanks Mix 21 l of water with temperature of 38 °C, 67 l warm of 34 °C and 14 l water of 32 °C. What is the temperature of the mixed water immediately after mixing?
  10. Theater
    SND The theater has in each row with 19 seats. Ticket to the first 10 rows is for 30 USD. In next rows is for 15 USD. The theater was completely sold out. Revenue was 12255 USD. How many rows are in the theater?
  11. Homework
    old_phone_1 The monthly fee for the phone is 12 USD and for phone unit 0.08 USD. How much family pay phone in the first quarter Q1, if on January 1 had on the counter 97362 units and on April 1 97946 units.
  12. Hens
    chicken 11 hens will eat spilled grain from 6AM to 16 PM. At 11 hour grandmother brought 4 hens from the neighbors. At what time was grain out?
  13. Cycling
    bicycle_rider Cyclist goes on a trip. First, drove 3 hours average speed 33 kilometers per hour, then slowed down and another 4 hours driving a speed 24 kilometers per hour. How many total kilometers cycling?
  14. Divisibility
    dots Determine the smallest integer which divided 11 gives remainder 4 when divided 15 gives remainder 10 and when divided by 19 gives remainder 16.
  15. Bus driver
    bus_2 The bus driver rides 174 km in the morning, afternoon rides 26 km more. How many kilometers traveled in 5 days if he rides on the same line?
  16. Grower
    fruit_1 Grower harvested 190 kg of apples. Pears harvested 10 times less. a) How many kg pears harvested? b) How many apples and pears harvested? c) How many kg harvested pears less than apples?
  17. Five girls
    cats_cicky Five girls traveling by bus. Each holds in each hand two baskets. In each basket are four cats. Each cat has three kittens. Two girls exits bus. How many legs are in the bus?
  18. Boys and girls
    boys_and_girls In the class are 20 boys and 5-times less girls. How many girls are in the classroom? How many all children are in the class?
  19. School trip
    train 6.A class went on a trip. Train ticket cost 6 euros, cable car ticket 6 euro. How many euros must pay classroom teacher for 23 students?
  20. Word problem
    hungary-flag 395 students were on holiday in Hungary. 110 bought pizza, chips 21 pupils, 26 pupils bought soda, butter 18 pupils, 12 pupils fruits, vegetables 29 students. How much pay for all the food, if every meal cost 5.5 euros?

Do you have interesting mathematical example that you can't solve it? Enter it and we can try to solve it.



To this e-mail address we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.