Comparing - 6th grade (11y) - examples

  1. Root
    root_quadrat The root of the equation ? is: ?
  2. Medicament
    tablets Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active sub
  3. Compare
    fraction Compare fractions ?. Which fraction of the lower?
  4. Fractions
    cmp_fractions Sort fractions ? by its size. Result write as three serial numbers 1,2,3.
  5. Opposite numbers
    plus_minus Calculate opposite numbers (additive inverse) to given ones:
  6. Potatoes
    potatoes Could 446 tons of potatoes (ρ = 771 kg/m³) fits in a warehouse with a volume of 699 m³ ?
  7. Stones in aquarium
    akvarko_7 In an aquarium with a length 2 m; width 1.5 m and a depth of 2.5 m is a water level up to three-quarters of the depth. Can we place stones with a volume of 2 m3 into the aquarium without water being poured out?
  8. Beer
    pivo Which beer is better to drink: small beer (0.3 L) for 0.67 € or large (0.5 L) for 1.81 €?
  9. About what
    flower_function How much and how many times is 72.1 greater than 0.00721?
  10. Nine balls
    vahy Imagine that you have exactly the same appearance nine balls of which one has a greater mass than the other. You have isosceles weights. Post a procedure as you would using a weights to discover heavier balls. How many measurements at least you have to do?
  11. Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  12. Pavilion
    altanok The rectangular pavilion with dimensions 3.5 m and 2.75 m to be paved with square tiles of side 25 cm price of CZK 22 per 1 piece or rectangular tiles with sides of 20 cm and 15 cm in the price of CZK 11 per 1 pc. Which solution is cheaper (write its price
  13. Triangle
    triangle_inequality Determine if it is possible to construct a triangle with sides 28 31 34 by calculation.
  14. Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150.
  15. Money borrow
    stur Ms. Kate wants to borrow € 2,000. The company A will borrow ten installments of 240 euros and the first two months does not pay anything. Company B it their position in 12 installments of € 210. Which company has the more favorable interest rate for Ms. K
  16. Building
    kocky Lenka has 22 cubes for the construction of building comprising three cubes in height, the width of two cubes, and the length of four cubes. Is she able to build an building with these cubes?
  17. More money
    fun Lenka has €4.8 more than Natalia. Who will have more and how much, when Lenka give Natalia €2.5?
  18. Fe vs. H2O
    atoms_Fe The volume of what the body of the same weight is greater - iron or water?
  19. Package Deal - what to choose
    o2_pausal_2 The parents decided to purchase a mobile phone to their son. They choose from menu: ? Which offer is best?
  20. Paper collecting
    sber At the paper collecting contest gathered Franta 2/9 ton, Karel 1/4 ton and Patrick 19/36 tons of paper. Who have gathered the most and the least (x, y - write down the weights in tonnes).

Do you have an interesting mathematical example that you can't solve it? Enter it, and we can try to solve it.



To this e-mail address, we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.