Meat

Half a kilogram of pork and three-quarters of a kilogram of beef cost total 5.1 USD. One quarter of a kilogram of beef and 1 kilogram of pork cost 4.9 USD. Determine the price of 1 kg of each type of meat.

Correct result:

x =  3.84 USD
y =  4.24 USD

Solution:


0.5 x + 3/4 y = 5.1; x + 1/4 y = 4.9

0.5•x + 3/4•y = 5.1
x + 1/4•y = 4.9

2x+3y = 20.4
4x+y = 19.6

x = 96/25 = 3.84
y = 106/25 = 4.24

Our linear equations calculator calculates it.



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Two wine
    wines In 2:1 mix wine solution cost 4.1 USD. In 1:2 mix wine solution cost 4.5 USD. How much cost liter of each wine?
  • Mixing
    FMCG If we mix 5 kg of goods of one kind and 3 kg second one, resulting mixture cost 16.50 EUR/kg. If these quantities are mixed in reverse - first three kilograms and 5 kilograms second cost of mixture is 18.50 EUR/kg. What is the price of one kg of goods of
  • Coffee shop
    coffee-beans To the coffee shop brought 2 types of coffee totally 50 kg. The first type was CZK 220 per kilogram, coffee second type 300 CZK per 1 kg. For all the coffee trader earned CZK 12,000. How many kilograms of coffee of first type and how many kilograms of cof
  • Bananas and mango
    banan 5 kg of bananas and three kilograms of mango cost 146 CZK, two kilograms of bananas and 5 kilograms of mango cost 142 CZK. How much is a kilogram of bananas, and how many mangoes?
  • Store
    pave One meter of the textile was discounted by 2 USD. Now 9 m of textile cost as before 8 m. Calculate the old and new price of 1 m of the textile.
  • Collecting day
    smetiari_2 At collecting day at school pupils of three classes took total of 1063 kg of paper. Class B collected half more than A Class and class C 55 kg more than B. How many kg of paper collected each class?
  • Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at th
  • Honza + Alice + Tonda
    minca Honza + Alice + Tonda have a total of 111 USD. The ratio between Honza and Alena is 5:6 and the ratio between Alice and Tonda is 4:5 How many money have each of them?
  • Reservoir + water
    cuboid_water Reservoir completely filled with water weighs 12 kg. After pouring off three quarters of the amount of water weights 3 kg. Calculate the weight and volume of the reservoir.
  • Double ratio
    phones The mobile phone was twice gradually discounted in the ratio of 3: 2 1 half: 5 quarters. How much did it originally cost if the price was CZK 4,200 after a double discount?
  • Heating plant
    coal_1 Workers dump imported coke at heating plant. On the first day used half of the amount, the second day three quarters the rest and on the third day left 120 tons. How much coke they dump at heating plant?
  • Bonbons 2
    bonbons_1 Kilo sweets will cost 260 CZK. The first type has a price per 320 kg, the second type 240 CZK per kg. How many kilos of both kinds of sweets need to prepare a 100 kg mixture ?
  • Potatoes bags
    vrece_zemiakov I have three bags with 21 kg potatoes. The first bag is 5.5 kg more than in the second bag and the third is 0.5 kg more than in the second bag. Determine how many kgs of potatoes is in each bag.
  • Two teas
    tea_1 A mixture weighing 10 kg was made from two types of tea. The price of tea was 160 CZK/kg and second tea 170 CZK/kg. The price of the mixture is 166 CZK/kg. How many kilograms of each type of tea had to be mixed?
  • Apples
    jablka_14 Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  • The chef
    maso_2 The chef has to prepare 60 hundred-gram portions of roasted pork, he knows that 1 kg of raw meat loses 150 grams by baking. How many kilograms of meat does he have to start roasting?
  • Weights
    vahy_1 Marry and John together weighing 49 kg. Their weights are in ratio 1:6. Determine their weights.