Purchase
The mother bought five boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total of CZK 147. Aunt bought seven boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How would CZK together have saved if bought at the supermarket, where they have the same price of milk, but the potatoes are 20% cheaper?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Our percentage calculator will help you quickly calculate various typical tasks with percentages.
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Shopping vegetables
John and his mother were shopping. My mother bought 2 kg of peaches and 5 kg of potatoes and paid CZK 173. The neighbor bought 3 kg of peaches and 4 kg of potatoes and paid CZK 186. How much did 1 kg of peaches and 1 kg of potatoes cost?
- Apples
Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
- Semi-skimmed 17403
Mrs. Cermak paid 130 CZK for five boxes of semi-skimmed milk and ten rolls. A box of milk is 17 more expensive than a croissant. Calculate the price of a) 1 box of milk, b) 1 roll.
- Milk
Mum bought 16 cartons of milk. One carton of milk weighs 0.925 kg. How much weight are all purchases?
- Supermarket 44131
The supermarket reduced the price of the mathematics textbook by CZK 32. So now, 4 textbooks are CZK 8 cheaper than 3 textbooks purchased at the original price. Calculate how many CZK crowns one textbook costs before the discount. How many crowns does a t
- Sharpeners 4318
Pavel bought three pencils and a sharpener in a stationery store and paid 29 CZK. Jane ordered two pencils and two sharpeners, and her purchase price was CZK 46. How much cheaper is a pencil than a sharpener?
- Children 8275
Forty children and adults attended the trip. Together they paid CZK 24,100. How many adults and children, if children paid CZK 400 and adults CZK 700?
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Luggage and air travel
Two friends traveling by plane had a total of 35 kg of luggage. They paid one 72 CZK and the second 108 CZK for being overweight. If only one paid for all the bags, it would cost 300 CZK. What weight of baggage did each of them have? How many kilograms of
- Precisely 7199
If Peter had 700 CZK more, he would have the same as Jirka. Zdenek has a third of what Peter precisely. Together they have 7000 CZK. How much does everyone have?
- Adding percentages
55%+36%+88%+71%+100=63% what is whole (X)? Percents can be added directly together if taken from the same whole, which means they have the same base amount. You would add the two percentages to find the total amount.
- Shirt
Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt and paid CZK 1,000. Saleswoman, she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?
- Everyone 5965
We bought towels for CZK 432. If there were six more towels for the same money, everyone would be 66 CZK cheaper. How many towels were there?
- Determine 41051
The task for 4th grade: Mom bought winter boots for Jarmila and Jirka. Jarmila's shoes were CZK 58 cheaper than Jirk's shoes. Determine the price of Jirko's shoes when mom paid CZK 760 for both.
- Beginning 39061
Alena and Bára had 1,500 CZK saved together at the end of January. After Alena spent CZK 318 from her savings and Bára spent CZK 249 from her savings in February, Alena had twice as much CZK saved as Bára. How much money did they have at the beginning?
- Together 7606
Jana and Dana have saved 220 crowns together. Jana spent a fifth of her savings, Dana a quarter. Then they had a total of CZK 150 left. How much have they saved?
- Lemonade
In January, 2 liters of lemonade were sold for CZK 24, while in February, 2.5 liters of lemonade were sold at the same price. How much percent was 1 liter of lemonade cheaper in February than in January?