Nákup

Maminka koupila 5 krabic mléka a 7 kg brambor a platila celkem 147 Kč. Teta koupila 7 krabic mléka a 3 kg brambor a zaplatila 131 Kč. Jaká je cena 1 krabice mléka a 1 kg brambor? Kolik Kč by dohromady ušetřily, kdyby nakoupily v supermarketu, kde mají stejnou cenu mléka, ale brambory o 20 % levnější ?

Správný výsledek:

x =  14
y =  11
z =  22

Řešení:


5x+7y = 147
7x+3y = 131
z = 0.2(3+7)y

5•x+7•y = 147
7•x+3•y = 131
z = 0.2•(3+7)•y

5x+7y = 147
7x+3y = 131
2y-z = 0

x = 14
y = 11
z = 22

Vypočtené naším kalkulátorem soustavy lineárních rovnic.



Budeme velmi rádi, pokud najdete chybu v příkladu, pravopisné chyby nebo nepřesnost a ji nám prosím pošlete . Děkujeme!






Zobrazuji 0 komentářů:
avatar




Tipy na související online kalkulačky
Naše kalkulačka pro výpočet procent Vám pomůže rychle vypočítat různé typické úlohy s procenty.
Máte soustavu rovnic a hledáte kalkulačku soustavy lineárních rovnic?

Další podobné příklady a úkoly:

  • Nákup ovoce
    zemiaky_6 Jirka s maminkou byl na nákupu. Maminka koupila 2 kg broskví a 5 kg brambor a platila 173 Kč. Sousedka koupila 3 kg broskví a 4 kg brambor a platila 186 Kč. Kolik stálo 1 kg broskví a 1 kg brambor?
  • Mléko a rohlíky
    rohliky Za 5 krabic polotucneho mléka a 10 rohlíků zaplatila paní Čermáková 130kč. Krabice mléka je o 17 dražší než rohlík. Vypočítejte cenu a) 1 krabice mléka, b) 1 rohlíků.
  • Jonathan a Golden
    jablka_14 Zuzana koupila 3 kg jablek odrůdy Jonathan. Potom si všimla, že jablka Golden jsou o 3 Kč za kilogram levnější. Tak jich koupila 2 kg. Za jablka zaplatila celkem 109 Kč. Kolik stál 1 kg Jonathanů a kolik 1 kg Goldenů?
  • Sladkosti 3
    cukriky Kolik kg červených bonbónů v ceně 65 Kč za 1 kg je nutné přidat k 5 kg modrých bonbónů v ceně 140 Kč za 1 kg, když cena směsi má být 120 Kč za 1 kg.
  • Maminka 3
    sveter_4 Maminka koupila Honzovi a Daně bundy. Zaplatila za ně 1 126 Kč. Kolik korun stála Danina bunda, když byla o 108 Kč levnější než Honzova?
  • Bonbony
    Caramelos Chceme připravit 5 kg směsi bonbonů po 150 Kč. Budeme míchat levnější bonbony: 1 kg za 120 Kč a dražší bonbony: 1 kg za 240 kč. Kolik kterých bonbonů je třeba na tuto směs připravit?
  • Bonbony
    zele-bonbony_1 Cena za 1 kg dražších bonbónů je 125 Kč. Cena za 1 kg levnějších bonbónů je 100 Kč. Z bonbónů namícháme dvě různé směsi. A) První směs obsahuje 2 kg dražších a 0,5 kg levnějších bonbónů. Vypočtěte cenu za 1 kg první směsi. B) Druhá směs obsahuje 2 kg draž
  • Zverimex 2
    dog Aneta má 13 slepic, 9 králíků, 2 kočky a jednoho psa. Ve zverimexu stojí 1 pták 100 Kč, 1 králík 120 Kč, 1 kočka 400 Kč a 1 pes 620 Kč. 1. Kolik celkem Aneta zaplatila za všechna zvířata? 2. Aneta koupila všechna zvířata naráz. Kolik by zaplatila, kdyby n
  • 5 kg
    banan 5 kg banánů a tři kilogramy manga stojí 146 Kč, dva kilogramy banánů a 5 kg manga stojí 142 Kč. Kolik stojí kilogram banánů a kolik manga?
  • Vinařství
    vino Při návštěvě vinařství nakoupila rodina celkem 32 l vína v lahvích po 0,7 l a po 1l. Poměr počtu větších lahví a menších lahví je 9:10. Cena menší lahve vína byla 120 Kč a větší lahve 140 Kč. A-Určeta počet lahví vína v nákupu. B-Jaká byla celková cena, k
  • Bonbony
    bonbons_5 Cena za 1kg dražších bonbonu je 125 Kč. Cena za 1kg levnějších bonbonu je 100Kč. Z bonbonu namichame dvě různé smesi. A teď. Druhá směs obsahuje 2kg drazsich bonbonu a několik kg levnějších bonbonu. Cena za 1 kg této směsi je 110kč. Vypočítejte kolik kg l
  • Farmář
    zemiaky_4 Farmář přivezl na trh brambory. Za první hodinu prodal dvě pětiny přivezených brambor, za druhou hodinu prodal pět šestin zbývajících brambor a během třetí hodiny doprodal posledních 40 kg brambor. 1. Vyjádřete zlomkem, jaká část přivezených brambor zbyla
  • Zelovoc
    banan V obchodě s ovocem a zeleninou koupila Katka 3 kg jablek po 18 kč a 2 kg banánů po 30 kč. Kolik korun zaplatila za celý nákup? Kolik korun ji vrátili, jestliže platila dvoustokorunovou bankovkou?
  • Nákup
    lacnejsie_1 Maminka koupila svetr za 840 korun, boty za 730 korun a 2 trička po 120 korunách. Odhadni jestli jí stačilo na nákup 2000 Kč. Pak vypočítej, kolik korun jí prodavač vrátil, nebo musela doplatit.
  • Kavárna
    coffee-beans Do prodejny dovezli 2 druhy kávy, celkem 50 kg. Káva 1. druhu stála 220 Kč za kilogram, káva 2. druhu 300 Kč za 1 kg. Obchodník za všechnu kávu utržil 12000 Kč. Kolik kg kávy 1. druhu a kolik kg kávy 2. druhu přivezli na stánek?
  • Paní Beránková
    3veci Paní Beránková kupovala v obchodě 3 věci. Celkem za nákup zaplatila 248 Kč. První věc stála 112 Kč a druhá 101 Kč. Kolik stála třetí věc?
  • Jeden 8
    cofee Jeden kilogram lacinější kávy stojí 150 Kč, jeden kilogram dražší kávy je za 200 Kč. Máme připravit směs 35 kg kávy po 180Kč. Jak připravíme směs (kolík kterého druhu kávy budeme potřebovat)?