Office rent

For rent 1m2 of office space is paid €165 per year. How much is the annual rent for an office as big as a football field with dimensions 71.5 m and 102.5 m?

Result

x =  1209243.75 Eur

Solution:

x=165 (71.5 102.5)=1209243.75 Eur=1.209244106 Eurx=165 \cdot \ (71.5 \cdot \ 102.5)=1209243.75 \ \text{Eur}=1.209244\cdot 10^{ 6 } \ \text{Eur}



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Following knowledge from mathematics are needed to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  1. Tony works
    usd_12 Tony works as a welder for a construction company. His hourly wage is $15.51 and he works 40 hours per week. Tony gets a paid vacation each year. The construction company is doing well and has plenty of work for the next year. Tony can expect to work the e
  2. Conference 2
    penize_49 9 people attended a conference on behalf of their company. The conference fee was £520 per person and the company paid a total of £856 in travel costs for the 9 people. How much did the conference cost the company altogether?
  3. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  4. Concert
    freddie-mercury On a Concert were sold 150 tickets for CZK 360, 235 tickets for 240 CZK and 412 for 180 CZK. How much was the total revenues for tickets?
  5. Land cost
    tatrka The land is worth 33295 CZK. 1st owner has 5/15, 2nd owner has 4/15, 3rd owner has 1/5 4th owner has 1/5. How much CZK each of them will receive?
  6. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  7. Product
    complex-colors Result of the product of the numbers 1, 2, 3, 1, 2, 0 is:
  8. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  9. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: LXVII + MLXIV
  10. Find the 6
    pc_smile_1 Find the total cost of 10 computers at $ 2100 each and 7 boxes of diskettes at $12 each
  11. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  12. The largest number
    num Find the largest integer such that: 1. No figures is not repeat, 2. multiplication of every two digits is odd, 3. addition all digits is odd.
  13. Bathroom 2
    tiles_5 A bathroom is 2.4 meters long and 1.8 meters wide. How many square tiles 1 dm on each side are to be used to cover it?
  14. School trip
    train 6.A class went on a trip. Train ticket cost 6 euros, cable car ticket 6 euro. How many euros must pay classroom teacher for 23 students?
  15. Seeds
    klicenie Of the 72 wet seeds 7/8 germinated. How many seeds germinate?
  16. Strip
    pasik From 5.9 cm wide strip should be cut rhombus with area 28 cm2. How long will be its side?
  17. Rectangle
    rectangles_3 The rectangle area is 182 dm2, its base is 14 dm. How long is the other side? Calculate its perimeter.