Motor oil

30 liters of oil cost 28.80 Euros. How much cost a liter?

Correct answer:

x =  0.96 Eur

Step-by-step explanation:

x=28.80/30=2425=2425 Eur=0.96 Eur



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Most natural application of trigonometry and trigonometric functions is a calculation of the triangles. Common and less common calculations of different types of triangles offers our triangle calculator. Word trigonometry comes from Greek and literally means triangle calculation.

Related math problems and questions:

  • Gasoline
    fuel For nearly full tank of 40 liters of gasoline chauffeur paid 54 euros. How many euros it will cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption 7 liters per 100 kilometers?
  • Two brothers
    mapa_ta3 The two brothers were to be divided according to the will of land at an area of 1ha 86a 30m2 in a ratio of 5:4. How many will everyone get?
  • A family
    water A family of four consumes 220 liters of water a day. How many hectoliters of water are consumed by 68 tenants per day?
  • Olive seeds
    oil_lane 5 kg of oil is pressed from 100 kg of seeds. How many kgs of seeds do we need to produce 85 kg of oil?
  • Cylinder
    cyl The cylinder-shaped container has 80 liters of water. The water reaches 45 cm height. How many water liters will be in a container if the water level extends to a height of 72 cm? Write the result in liters, write down only as a whole or decimal number.
  • Good swimmer
    plavec The good swimmer swims 23 m distance with ten shots. How many shots does he swim to an island located 81 m if he still swims at the same speed?
  • Ratios
    gule Reduce the numbers: 50 in a 1:2 ratio 111 at a ratio of 2:3 70 at 10:50 560 at a ratio of 3:8
  • Study
    time For 7 hours of study, she scored a 75, so if she made 93, how many hours would she need to study?
  • Snack
    minca CZK 450 was paid for a snack for 30 pupils. How many CZK will we pay for the same snack for 28 pupils?
  • Driver
    truck I drive at an average speed of 70km/h, I drive 10 thousand km. How long did it take me?
  • Mushroom risotto
    workers 630g of rice is needed to prepare mushroom risotto for four people. How many boxes of 500g rice do you have to buy to prepare risotto for 17 people?
  • Sugar
    repa From 3 tons of sugar beet was produced 480 kg of sugar. How many tons of sugar was produced from 17.5 tons of sugar beet?
  • The orchard
    jablone 4 temporary workers harvested the orchard in 9 days. How many temporary workers we need for six days?
  • Rails
    rails 18 m railway weighs 1260 kg. How much weighs 100 m of welded railways?
  • Apple juice
    jablka From 7 kg of apples we get 3 liters of apple juice. How many liters of juice do we get from 42 kg of apples?
  • Supermarket cashiers
    tesco When at the supermarket are opened only 2 cash people waiting in the front approximately 12 minutes. How many will shorten the average waiting time in a front where supermarket open another three cashiers?
  • Apples
    jablka School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?