Gasoline price

At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?

Correct answer:

c =  14.448 USD

Step-by-step explanation:

V=42 l  c=0.344 V=0.344 42=14.448 USD



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you with the conversion of volume units.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Gasoline
    fuel For nearly full tank of 40 liters of gasoline chauffeur paid 54 euros. How many euros it will cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption 7 liters per 100 kilometers?
  • Gasoline price 2
    fuel-pump During the COVID-19 pandemic new gasoline price shceme is given by Marilou's Gas Station to help our drivers. On their purchase, the first 4 liters cost Php120.00, while the succeeding 1 1/2 liters would cost Php10.00 more than the cost of a liter. If joh
  • Motor oil
    olej 30 liters of oil cost 28.80 Euros. How much cost a liter?
  • Twelve eggs
    egg A dozen eggs cost 80 cents . how much will 3½ dozen eggs cost?
  • Fruits 2
    melon An apple costs 7p and a melon costs seven times more. How much will 6 apples and 2 melons cost
  • Fruits
    banan For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy 6 bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?
  • Long drive
    fuel Calculate how much it costs to drive 150,000 km with an average consumption of 7 liters per 100 km and a fuel price of 1.2 € / l.
  • Cost reduction
    penize Windbreaker cost after discounted SKK 1275, which were 3/4 of original price. How many SKK originally cost windbreaker? How many SKK was cost reduction?
  • The students
    oku_pokladna The students at Walden Middle school are selling tins of popcorn to raise money for new uniforms. They sold 42 tins in the first week. How much money did they make in the first week? Each tin of popcorn cost $9.25
  • Car consumption
    motor The car has consumption 4.4 l/100 km. How much money will it cost ride 450 km in long if diesel price is 1.72 USD/l?
  • Compare
    fraction Compare fractions (34)/(3) and (12)/(4). Which fraction of the lower?
  • Honey 2
    bees The baker has 3/4 liter of honey and decided to bake a few honeycombs and biscuits from it. 1/6 liter of honey was needed for honeycombs and 1/4 liter for biscuits. How much honey did she have left after baking honeycombs and biscuits?
  • The tax
    fuel The tax per gallon of gasoline in California is $0.477. If you fill your gasoline tank with 14.4 gallons of gasoline in California, how much will you pay in taxes? Round to the nearest cent.
  • One deci
    vino Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does one dl cost?
  • Briefcase
    aktovka The cost of producing briefcase is € 45. The manufacturer wants to sell it at a profit 30%. For how much will briefcase sell?
  • Gold fabric
    gold Katy and her girlfriends went to the store to buy supplies to make a costume for Katy's school play. They needed 7 ½ meter of gold fabric. If each meter costs 3.4 USD, how much will 7 ½ meters cost?
  • Gasoline consumption Skoda MB
    Skoda Consumption of cars for 100 km is 6.6 liters of gasoline 1 liter of gasoline costs € 1.274. How many euro grandfather spent when the car travelled 321 km.