Tennis balls

Can of tennis balls contains 3 balls per can and cost $7 how much will it cost for 36 tennis balls?

Correct result:

x =  84 USD

Solution:

x=363 7=84 USD



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Need help calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.

Next similar math problems:

  • Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Composite ratio
    penize_49 Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  • Medicament
    tablets Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active sub
  • Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?
  • Babysitting
    babysitting The amount that Susan charges per hour for babysitting are directly proportional to the number of children she is watching. She charges $4.50 for 3 kids. How much would she charge to babysit 5 kids?
  • Youth track
    tunel Youth track from Hronská Dúbrava to Banská Štiavnica which announced cancellation attracted considerable media attention and public opposition, has cost 6.3 euro per capita and revenue 13 cents per capita. Calculate size of subsidies to trip group of 28 s
  • Cylinder-shaped vase
    vaza_1 If the cylinder-shaped vase is filled with water up to 35 cm, it contains 1 liter of water. How much water will it contain if it is filled to a height of 45cm?
  • One deci
    vino_2 Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does 1 dl cost?
  • Chocolate
    cokolada Leslie bought 8 same chocolates for 16 Eur. How many euros will he pay for 25 chocolates?
  • Chicks
    kuriatko How many chicks were hatched from 4500 eggs, when an average of 100 eggs hatched 87 chicks?
  • Land cost
    tatrka The land is worth 33295 CZK. 1st owner has 5/15, 2nd owner has 4/15, 3rd owner has 1/5 4th owner has 1/5. How much CZK each of them will receive?
  • Car consumption
    motor The car has consumption 4 l/100 km. How much money will it cost ride 4 km in long if diesel price is 1.53 USD/l?
  • Coke
    uhlie From one ton of coal is produced 772 kg of coke for iron production. How many wagons of coal by 13 tonnes per day is needed for the blast furnace, which has a daily consumption of 1020 tons of coke?
  • Car range
    Lupo_3L_TDI.JPG Calculate the maximum range of car, if you can spend 10 euros, price of diesel is 1.55 Eur/l and car consumption is 3 l/100 km.
  • Gasoline price
    fuel_pump2_1 At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?
  • Chickens
    chickens 2 chickens give 2 eggs in 2 days. How many eggs can give 8 chickens for 8 days?
  • Cost reduction
    penize_3 Windbreaker cost after discounted SKK 1275, which were 3/4 of original price. How many SKK originally cost windbreaker? How many SKK was cost reduction?