Electrostatic

A proton with mass mₚ = 1.67 × 10⁻²⁷ kg and electric charge e = 1.6 × 10⁻¹⁹ C, initially at rest, is acted upon by a uniform electrostatic field of unknown intensity E. The proton moves in the direction of the field lines and over a path s = 22 cm acquires a velocity v = 3,200 km/s. What is the intensity of the electric field?

Your answer:

V/m


Help us improve! If you spot a mistake, please let let us know. Thank you!







Tips for related online calculators
Do you want to convert length units?
Do you want to convert mass units?
Do you want to convert velocity (speed) units?
Do you want to convert time units like minutes to seconds?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions: