Stand-by power

Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, wifi router, etc..

Calculate the year consumption of 19 stand-by power consumption of appliances with an average consumption 3.8 W each. What is the value of consumed electricity if 1 kWh = 0.17 €?


Result

W =  166 kWh
p =  108

Solution:

Solution in text W =
Solution in text p =







Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this verbal math problem are needed these knowledge from mathematics:

Next similar math problems:

  1. Circles
    olympic_circles For the circle c1(S1; r1=146 cm) and c2(S2; r2 = 144 cm) is distance of centers |S1S2| = 295 cm. Determine the distance between the circles.
  2. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: LXVII + MLXIV
  3. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  4. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  5. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  6. Bus tickets
    50czk Bus ticket for a trip from Prague to Paris cost 2180Kč. A return ticket costs 3930Kč. How much money will save a family of four to go to Paris and back when they purchase a return tickets?
  7. Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  8. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  9. Plane
    rovnobezky On how many parts divide plane 6 parallels?
  10. Eq1
    eq1_3 Solve equation: 4(a-3)=3(2a-5)
  11. Ten pupils
    chewy 10 pupils went to the store. 6 pupils bought lollipops and 9 pupils bought chewing gum. How many pupils have bought both lollipops and chewing gums (if everyone bought something)?
  12. Foot in bus
    havo It was 102 people on the bus. 28 girls had two dogs. A 11 girls had one dog. At the next stop seceded 5 dogs (even with their owners). They got two boys together with three dogs. The bus drove one driver. How many foot were in bus?
  13. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1632 to get the result 24?
  14. Cakes
    cookies_1 On the bowl were a few cakes. Jane ate one-third of them, Dana ate a quarter of those cakes that remained. a) What part (of the original number of cakes) Dana ate? b) At least how many cakes could be (initially) on thebowl?
  15. Six te 2
    eq1 If 3t-7=5t, then 6t=
  16. Hussein
    penize_49 Hussein owns 450000. He spent at the bookstore 2 over 9 to buy some books and tales. He paid 3 over 5 of his money to buy his math book. Then he paid his money to buy stories diagram ; a. Calculate the remaining amount of money with Hussein? b. Hussein l
  17. Line
    line_points How many parts of line divide 5 (different) points that lie on it?