Customer

A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note .
How much was it's writing pad cost?

Result

x =  0.1

Solution:

x=(10.009.70)/3=110=0.1x=(10.00-9.70)/3=\dfrac{ 1 }{ 10 }=0.1



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Following knowledge from mathematics are needed to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  1. Dropped sheets
    books_26 Three consecutive sheets dropped from the book. The sum of the numbers on the pages of the dropped sheets is 273. What number has the last page of the dropped sheets?
  2. Shirt
    tricko Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt paid CZK 1,000. Saleswoman she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?
  3. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  4. Write 2
    fractions_12 Write 791 thousandths as fraction in expanded form.
  5. Cris had
    stolicky_skola_8_2 Cris had 15000 . He spent 1/3 of his money on a table and the remaining on 5 similar chairs that cost the same. How much did one chair cost?
  6. Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  7. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  8. Money 6
    penize_41 Lita had some money. She spent 1/2 of it on a hand bag and 1/3 of the remainder of the blouse. She had 260.00. How much money did she have at start?
  9. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  10. Almonds
    almonds Rudi has 4 cups of almonds. His trail mix recipe calls for 2/3 cup of almonds. How many batches of trail mix can he make?
  11. Percentages
    money_14 What is 1/3 of $821.43?
  12. Far country
    dukat_2 In a country far away, the value of 3 pesos is 12 centavos more than the value of 1 peso. How many centavos is 1 peso worth?
  13. VAT lottery
    komunista_fico Father earns 993 euro a month, mother 918 euro per month. Calculate what amount they paid as value added tax (VAT) to the government if the VAT rate is 20%. Assume that the family will spend their entire monthly income.
  14. A baker
    pie A baker has 5 1/4 pies in her shop. She cut the pies in pieces that are each 1/8 of a whole pie. How many pieces of pie does she have?
  15. Negative in equation
    eq1_7 2x + 3 + 7x = – 24, what is the value of x?
  16. Street numbers
    street Lada came to aunt. On the way he noticed that the houses on the left side of the street have odd numbers on the right side and even numbers. The street where he lives aunt, there are 5 houses with an even number, which contains at least one digit number 6
  17. Fractions 4
    fractions_14 How many 2/3s are in 6?