A supermarket

A supermarket has 3 7/8 pounds of tangerines. Kelsey buys 1/2 of all the tangerines in the supermarket. How many pounds of tangerines did Kelsey buy?

Correct answer:

x =  1.9375 lb

Step-by-step explanation:

a=378=3+78=3 8+78=318=3.875 lb  x=12 a=12 3.875=3116 lb=11516 lb=1.9375 lb



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Dividing walnuts into crates
    crate There are 8 and 2 over 3 pounds of walnuts in a container, which will be divided equally into containers that hold 1 and 1 over 5 pounds. This would fill n and 4 over 18 containers. What is n?
  • Sally
    blueberry Sally is making 15 individual blueberry cheesecakes. How many pounds of blueberries will be in each cheesecake if 5 1/4 pounds of blueberries are divided equally among them?
  • Split between 4
    cukriky There are 12 1/4 pounds of candy canes to split between four classes evenly. How many pounds of the candy canes will each class get?
  • The fish
    fish The fish vendor sells 1/7 kilos of bangus for 66.2 euro. If you will buy 9 2/8 kilos of bangus, how much will cost?
  • Piglets food
    piglet In the morning, Christopher puts out 7 3/5 pounds of food for the piglets on his farm. In the evening, he puts out another 6 4/5 pounds. How much food does Christopher put out in all?
  • Pounds
    jablka 3 pounds subtract 1/3 of a pound.
  • The dough 2
    cesto A baker made 8 pounds of dough. He used 5/9 of the dough to make sandwich rolls. How much of the dough is left over?
  • Divide 11
    plusminus Divide the product of 4 and 5/8 by 1 1/2. Write your answer as a mixed number.
  • Fractions and mixed numerals
    mixed_fractions (a) Convert the following mixed numbers to improper fractions. i. 3 5/8 ii. 7 7/6 (b) Convert the following improper fraction to mixed number. i. 13/4 ii. 78/5 (c) Simplify these fractions to their lowest terms. i. 36/42 ii. 27/45 2. evaluate following ex
  • Fruits
    banan For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy 6 bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?
  • Equivalent fractions 2
    plusminus Write the equivalent multiplication expression. 2 1/6÷3/4
  • Grapes
    vaha A grocery store sells grapes for $1.99 per pound. You buy 2.34 pounds of grapes. How much do you pay?
  • Colored blocks
    vaha2 Tucker and his classmates placed colored blocks on a scale during a science lab. The brown block weighed 8.94 pounds, and the red block weighed 1.87 pounds. How much more did the brown block weigh than the red block?
  • How many 14
    vaha How many 1/2 cup serving are in a package of cheese that contains 5 1/4 cups altogether?
  • How many 11
    sunflower How many 0.75-pound packages can you make with 6 pounds of sunflower seeds?
  • Numbers division
    fractions With what number should be divided mixed number 2 3/4 to get 11/12?
  • Living room 3
    koberec Pearl wants to buy carpet to cover her whole living room, except for the tiled floor. The tiled floor is 7 1/2 ft by 3 1/4 ft. Find the area the carpet needs to cover.