April (month)

April has 30 days. Roman saves his money in the box for the whole month. Every third day you saves 10 cents. How many cents did Roman saved during the whole month when start saving on April 1?

Result

x =  110

Solution:

x=10 (30/3+1)=110x=10 \cdot \ (30/3+1)=110



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Tips to related online calculators
Do you want to convert time units like minutes to seconds?

Following knowledge from mathematics are needed to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  1. Saving
    penize_1 At the beginning of the year, Tomas had saved 230kc, after half a year even 590 CZK. How many crowns did he save each month when saving the same amount?
  2. Car amortization
    carisma.JPG Assume that the car has a life 13 years and new cost 24000 euros. Calculate how much a month is amortized cost of the car over its lifetime. Amortization is the gradual reduction of assets (cars, buildings), mainly due using or aging.
  3. Collective irresponsibility
    most_u_komoran At the Internet, time is very uncomfortable for the state that no more gaffe or waste is no longer possible to hush up as if people were at home with only two television channels censored. An example of the effectiveness of state can be Bridge at Komořan
  4. Blackberries
    ribezle Damián gathered for 19 days 9.5 kg of blackberries. Milada gathered for two days 1.6 kg of currants. How much would collect Damián blackberries per day and how much currants Miladka per day?
  5. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: LXVII + MLXIV
  6. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  7. Pins
    pukacky.JPG Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?
  8. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  9. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  10. Chewing gums
    zubna-pasta_1 For 3 chewing gums, you will pay 20 CZK less than 7 chewing gums. How much is 1 chewing gum and how much does a 5pcs package cost?
  11. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  12. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1632 to get the result 24?
  13. Doctors
    cvach1 In the city operates 196 doctors. The city has 134456 citizens. How many citizens are per one doctor?
  14. Trains
    locomotive Daily passes the same track section 8 pairs of trains with average 2400 passagers. How many people average travel in one train?
  15. Cages
    guineapig Honza had three cages (black, silver, gold) and three animals (guinea pig, rat and puppy). There was one animal in each cage. The golden cage stood to the left of the black cage. The silver cage stood on the right of the guinea pig cage. The rat was in the
  16. Friends
    country Five mates traveled and the journey they lasted 195 minutes. How long would travel only one of them?
  17. Three elephants
    elephant_1 Three elephants eat three piles of hay in 150 minutes. For how long does 96 elephants eat  96 stacks of hay?