6 plates

6 plates and 5 cups cost 37.50 dollars. 7 plates and 6 cups 44.10 dollars. Each plate costs the same amount as the other cup. What is the cost of 1 plate? What is the cost of 1 cup?

Correct answer:

c =  2.1
p =  4.5

Step-by-step explanation:


6p+5c=37.50
7p+6c=44.10

6•p+5•c=37.50
7•p+6•c=44.10

5c+6p = 37.5
6c+7p = 44.1

c = 21/10 = 2.1
p = 9/2 = 4.5

Our linear equations calculator calculates it.



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • The raw
    statistics The raw data presented here are the scores (out of 100 marks) of a market survey regarding the acceptability of new product launched by a company for a random sample of 50 respondents: 40 45 41 45 45 30 30 8 48 25 26 9 23 24 26 29 8 40 41 42 39 35 18 25 3
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive
  • Neighborhood
    glasses I have 7 cups: 1 2 3 4 5 6 7. How many opportunities of standings cups are there if 1 and 2 are always neighborhood?
  • Cost structure
    factory_butter You are currently trying to decide between two cost structures for your business: one that has a greater proportion of short-term fixed costs and another that is more heavily weighted to variable costs. Estimated revenue and cost data for each alternative
  • Speed of Slovakian trains
    zssk_train Rudolf decided to take the train from the station 'Ostratice' to 'Horné Ozorovce'. In the train timetables found train Os 5409 : km 0 Chynorany 15:17 5 Ostratice 15:23 15:23 8 Rybany 15:27 15:27 10 Dolné Naštice 15:31 15:31 14 Bánovce nad Bebravou 15:35 1
  • Two wine
    wines In 2:1 mix wine solution cost 4.1 USD. In 1:2 mix wine solution cost 4.5 USD. How much cost liter of each wine?
  • Two cars
    cars Two cars (trucks and passenger) drove simultaneously from two places 50 km away. If they go against each other, they will meet in 30 minutes. If they follow each other in the same direction, the car will catch up with the truck in 2.5 hours. What is the s
  • Dollars
    children Mama split 760 dollars Jane, Dane and Eva as follows: Jane got three times more than Dane and Dane and got 40 more than Eva. How much does get each of them?
  • Two trains
    trains There are two trains running the same distance. 1st train will travel it in 7 hours 21minutes. 2nd the train will travel 5 hours 57minutes and 34 seconds and it is 14 km/h faster than the first train. What are speeds of trains and how long is this railway
  • Cups
    pohare We have three cups. In the cups we had fluid and boredom we started to shed. 1 We shed one-third of the fluid from the second glass into the first and third. 2 Then we shed one quarter cup of liquid from the first to the second and to the third. 3 Then we
  • Logistics
    sklad Head of logistics department informed the meeting of management of the same item is currently not available in sufficient quantity in all three warehouses of the company. We have the total 135 pieces. It was 37 pieces more in the warehouse No. 3 than in t
  • Meat
    maso Half a kilogram of pork and three-quarters of a kilogram of beef cost total 5.1 USD. One-quarter of a kilogram of beef and 1 kilogram of pork cost 4.9 USD. Find the price of 1 kg of each type of meat.
  • Motion
    cycling Cyclist started at 9:00 from point S to point T. After 10 minutes, followed him at the same speed the second cyclist. Walker, which went from T to S, started at 9:35. After 71 minutes he met the first cyclist and after next 8 minutes the second cyclist. D
  • Two pen
    pens Two pens and one notebook costs $56. One pen costs 1/5 of one notebook. How much is the one notebook?
  • Sweets
    sladkosti 3 chocolate and 7 cakes cost 85, - CZK. 2 chocolates and 6 cakes cost 86, - CZK. How much is 5 chocolates and 9 cakes? I wonder how to get the result, but only by logic without the use of a system of equations
  • Nine books
    books Nine books are to be bought by a student. Art books cost $6.00 each and biology books cost $6.50 each . If the total amount spent was $56.00, how many of each book was bought?
  • Pool
    pool If water flows into the pool by two inlets, fill the whole for 19 hours. The first inlet filled pool 5 hour longer than the second. How long pool take to fill with two inlets separately?