Chocolate buyer
Peter bought 1/2 a pound of chocolate at rocky mountain chocolate factory. Later, he went to the sweet shop and bought 6/9 of a pound more chocolate. How much chocolate did he buy that day?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Pucks
The coach went to buy balls and pucks for his charges. He paid CZK 1,464 for 21 balls and 30 pucks. But then he found out that this amount would not be enough for him, so the next day he bought nine balls and ten pucks for 536 CZK. How much did one ball c
- A landscaper 3
A landscaper needs 3 4/8 pounds of plant food. He has 1 1/4 pounds in his truck and another 4/6 pound at his shop. How many more pounds of plant food does the landscaper need?
- Clothing
Peter went to the store with $100.00. He bought two belts for $14.00 each, three shirts for $15.00 each, and a pair of jeans for $25. How much money did he have left? Help: We say "a pair of jeans" to talk about one piece of clothing. For more than one, w
- Birthday 5500
Jirka and Anička wanted to buy their mother nine roses at the flower shop for her birthday. Then they found out that one rose was CZK 3 cheaper in another store, and they bought the roses there. How many CZK did they save?
- Chocolates 5764
Marek wanted to buy four chocolates but was short of 30 cents. So he bought three chocolates and chewing gum for twenty cents, and he still had 70 cents left. How much did the chocolate cost? How much did Marek have?
- Chocolate 10401
Hot chocolate costs 80 cents. How much money do you need to buy chocolate every day of the week?
- In one day
In one day, a baker used 2/3 of a pound of flour, 3/4 of a pound of flour, and 5/12 of a pound of flour. How much flour was used that day?
- The movie
Barry watched 1/3 of a movie in the morning and some more at night. By the end of the day, he still had 1/4 of the movie left to watch. How much of the movie did Barry watch at night?
- Chad buys
Chad buys peanuts in 2-pound bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pounds of peanuts. How many 2-pound bags of peanuts should Chad buy to fill the 5/6-pound bags without having any peanuts left over?
- Mushrooms 21653
Martin went mushroom picking for three days. On the first day, he collected seven less than the third day, and on the second day, he collected eight more than the third day. Martin collected a total of 79 mushrooms. How much did he collect each day?
- A pizza 3
A pizza shop charges $2.00 for a slice that is one-eighth of a pizza and $3.00 for a slice that is one-fourth of a pizza. One day the pizza shop makes six pizzas. How much more money will they make if they slice all the pizzas into eighths than if they sl
- School trip
On a school trip, 17 of the 28 children bought ice cream or chocolate in a candy store. Twelve children bought chocolate, and nine children bought ice cream. How many children bought ice cream and chocolate? How many children did not buy ice cream? How ma
- One-thirds 2485
Three classmates bought apples. Peter bought two whole one-thirds of the kg, Spring 5 sixths of a kg less than Peter and Daniel 2 times as much as Peter. How many kilograms of apples did the boys buy together?
- Sarrah
Sarrah bought cupcakes for her family. Thirty-six cupcakes are chocolate, and the rest are red velvet. If 80% of all the cupcakes she bought are chocolate, how many red velvet cupcakes did she buy?
- Teacher
Teacher Rem bought 360 pieces of cupcakes for the outreach program of their school. 5/9 of the cupcakes were a chocolate flavor, 1/4 were a pandan flavor, and the rest were a vanilla flavor. How much more pandan flavor cupcakes than vanilla flavor?
- The book 5
The book that I like to buy is priced at P 1800. How much would it cost if it could be bought at 2/3 of the price?
- Shopping trips
Luke bought some fresh produce. He picked up two oranges and three bananas. The cost of Luke's shopping was $18. Georgia also went to the same shop and bought five oranges and seven bananas. The cost of Georgia's shopping was $44. Write and solve a system