Three workshops

There are 2743 people working in three workshops. In the second workshop works 140 people more than in the first and in third works 4.2 times more than the second one. How many people work in each workshop?

Result

a =  325
b =  465
c =  1953

Solution:


a+b+c=2743
b = 140 + a
c = 4.2 * b

a+b+c = 2743
a-b = -140
4.2b-c = 0

a = 325
b = 465
c = 1953

Calculated by our linear equations calculator.



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Tips to related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

Following knowledge from mathematics are needed to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  1. At the
    family At the presentation of the travelers came three times as many men than women. When eight men left with their partners, there were five times more men than women at the presentation. How many were men and women originally?
  2. Potatoes
    zemiaky_7 For three days the store sold 1400 kg of potatoes. The first day they sold 100 kilograms of potatoes less than the second day, the third-day three-fifths of what they sold the first day. How many kgs of potatoes sold every day?
  3. Theorem prove
    thales_1 We want to prove the sentence: If the natural number n is divisible by six, then n is divisible by three. From what assumption we started?
  4. Three unknowns
    matrix_1 Solve the system of linear equations with three unknowns: A + B + C = 14 B - A - C = 4 2A - B + C = 0
  5. Boys and money
    money_12 270 USD boys divided so that Peter got three times more than Paul and Ivan has 120 USD more than than Paul. How much each received?
  6. Guppies for sale
    guppies Paul had a bowl of guppies for sale. Four customers were milling around the store. 1. Rod told paul - I'll take half the guppies in the bowl, plus had a guppy. 2. Heather said - I'll take half of what you have, plus half a guppy. The third customer, Na
  7. An animal shelter
    cat An animal shelter spends $5.50 per day to care for each bird and $8.50 per day to care for each cat. Nicole noticed that the shelter spent $283.00 caring for birds and cats on Wednesday. Nicole found a record showing that there were a total of 40 birds an
  8. Tickets
    tickets Tickets to the zoo cost $4 for children, $5 for teenagers and $6 for adults. In the high season, 1200 people come to the zoo every day. On a certain day, the total revenue at the zoo was $5300. For every 3 teenagers, 8 children went to the zoo. How many t
  9. 925 USD
    money_22 Four classmates saved an annual total 925 USD. The second save twice as the first, third 35 USD more than the second and fourth 10 USD less than the first. How USD save each of them?
  10. Elimination method
    rovnice_1 Solve system of linear equations by elimination method: 5/2x + 3/5y= 4/15 1/2x + 2/5y= 2/15
  11. Legs
    rak Cancer has 5 pairs of legs. The insect has 6 legs. 60 animals have a total of 500 legs. How much more are cancers than insects?
  12. Linsys2
    linear_eq_3 Solve two equations with two unknowns: 400x+120y=147.2 350x+200y=144
  13. Nine books
    books_42 Nine books are to be bought by a student. Art books cost $6.00 each and biology books cost $6.50 each . If the total amount spent was $56.00, how many of each book was bought?
  14. Trio weight
    vahy2 Adelka, Barunka, and Cecilka are weight in pairs. Adelka with Barunka weighs 98 kg, Barunka with Cecilka 90 kg and Adelka with Cecilka 92 kg. How much does each of them weigh?
  15. Vegan shop
    zemiaky_2 To the shops brought together 23.2 kg of goods, fruits, vegetables and nuts. fruit was 4.7 kg more than vegetables, nuts was 1.5 kg less than the fruit. Determine the amount of fruits, vegetables and nuts.
  16. A candle
    candles A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each. The shop sells 28 candles today and makes $400. a. Write a system of linear equations that represents the situation. b. Solve the system to answer the questions: How
  17. Family
    4kids Family has 4 children. Ondra is 3 years older than Matthew and Karlos 5 years older than the youngest Jane. We know that they are together 30 years and 3 years ago they were together 19 years. Determine how old the children are.