A pizza 4
A pizza shop charges $2.00 for a slice that is one-eighth of a pizza and $3.00 for a slice that is one-fourth of a pizza. One day the pizza shop makes six pizzas. How much more money will they make if they slice all the pizzas into eighths than if they slice the pizzas into fourths?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- A pizza 3
A pizza shop charges $2.00 for a slice that is one-eighth of a pizza and $3.00 for a slice that is one-fourth of a pizza. One day the pizza shop makes six pizzas. How much more money will they make if they slice all the pizzas into eighths than if they sl
- Pizza party
At a pizza party, Diego and his friends ate one and one-fourth cheese pizza and three-eighths pepperoni pizzas. How much pizza did they eat in all?
- A seller
A seller sliced some pizza into eights. After selling 57 slices, seven slices were left. How many whole pizzas did the vendor slice?
- Pizzas
Billy ate 1 1/4 pizzas, and John ate 1 2/3 pizzas. How much more pizza did John eat than Billy?
- James 4
James, Priya, and Siobhan work in a grocery store. James makes 8.00 per hour. Priya makes 40% more than James, and Siobhan makes 5% less than Priya. How much does Siobhan make per hour?
- Cindy
Cindy bought four slices of pizza for Php 95.60. The whole pizza has six slices. How much does each slice cost?
- Evaluate expression
What is: the sum of negative four and one-half times n plus the quantity one-fourth plus one and three-fourths times n minus three-eighths?
- Retirement saving
Deryl wishes to save money to provide for his retirement. Beginning one year from now, he will begin depositing the same fixed amount each year for the next 30 years into a retirement savings account. Starting one year after making his last deposit, he wi
- Two boxes 3
Two boxes of pizza of the same size are left on the table. One box has 1/2 of a pizza, and the other has 3/4 of a pizza left in it. Then, Mother divides all the pizzas into 1/8 each. How many were many slices of pizza left?
- Cheaper 4609
The pizza and fries cost € 18. French fries are € 8 cheaper. How much do two pizzas cost?
- Pizza sharing
If five boys are going to share the cost of a pizza that costs Php 499.00, how much will each boy have to pay?
- Chocolate buyer
Peter bought 1/2 a pound of chocolate at rocky mountain chocolate factory. Later, he went to the sweet shop and bought 6/9 of a pound more chocolate. How much chocolate did he buy that day?
- Fourth-week 17783
They earned CZK 113,400 in the shop in four weeks. The first and fourth-week sales were the same, the second week 10% higher than the first week and the third week 5% lower than the first week. How much did they earn each week?
- Gasoline canisters
Thirty-five liters of gasoline is to be divided into four canisters so that the third canister will have 5 liters less than the first canister, the fourth canister 10 liters more than the third canister, and the second canister half of that in the first c
- Equivalent expressions
A coach took his team out for pizza after their last game. There were 14 players, so they had to sit in smaller groups at different tables. Six players sat at one table and got four small pizzas to share equally. The other players sat at a different table
- Barbara 2
Barbara gets six pizzas to divide equally among four people. How much pizza can each person have?
- Jimmy 2
Jimmy spent 3/4 of his money on a slice of pizza and 1/2 of the remainder on drinks. After paying for the slice of pizza and drinks, he had P 24 left. How much money did Jimmy have at the beginning?