I bought 2
I bought two bottles of alcohol and two sanitizers for Php126. How much is a bottle of alcohol if the cost of alcohol is five times the cost of sanitizer?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- I bought
I bought two bottles of alcohol and two sanitizers for 126 pesos. How much is a bottle of alcohol if the cost of alcohol is five times the cost of sanitizer?
- Sarah 7
Sarah bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $1.56 and a 20-pack of juice bottles. The total cost before tax was $33.96. Write and solve an equation which can be used to determine, how much each bottle of juice cost.
- Gemma
Gemma prepared a sandwich for the participants of a seminar. She bought five loaves of bread for 35.50 each, two bottles of mayonnaise at 75 points 50 a bottle, and 1.5 kg of ham at 220 per kilo. How much change did she receive if she gave the sales lady
- Ava bought
Ava bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.71 and a 4-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.75. Write and solve an equation that can be used to determine juice cost, how much each bottle of juice cost
- Grayson
Grayson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $3.11 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $50.15. How much was each bottle of juice?
- Bottles 6527
Five boxes of fish and three bottles of drink cost 276 CZK, three boxes of fish and two bottles of drink cost 176 CZK, and two boxes of fish and one drink bottle cost 176 CZK. Thus, we pay 276 CZK for two boxes of fish and one drink bottle.
- On the 4
On the way to play disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases three muffins and two water bottles, totaling $9.75. The following week he only had Asher with him, so he bought two muffins and one bottle of water totaling $6.00. What is the cost of on