Mass + direct relationship - math problems

Mass is a property of a physical body and a measure of its resistance to acceleration (a change in its state of motion) when a force is applied. An object's mass also determines the strength of its gravitational attraction to other bodies. The basic SI unit of mass is the kilogram (kg). Other are gram, tonne, milligram, etc.

Number of problems found: 32

  • Coins
    mince_1 The money - coins are minted from the hardest bronze, which contains copper and tin in a ratio of 41: 9. How much copper and tin are in 2kg of bronze money?
  • Milk2cheese
    cheese From 40 liters of milk is produced 8 kg of cheese how many liters of milk are needed to produce 2 kg of cheese?
  • The bakery
    cake The bakery baked 325 cakes from 25kg flour. How many kg of flour do they need to bake 195 pieces of such cakes?
  • Brass
    brass Brass is an alloy of copper and zinc in a ratio of 3: 2. How many grams does a component that required 270 g of copper weigh?
  • Olive seeds
    oil_lane 5 kg of oil is pressed from 100 kg of seeds. How many kgs of seeds do we need to produce 85 kg of oil?
  • Sugar production
    cukrrka_1 From 1 ton of beet, 150 kg of sugar is produced. To clean 1 ton of sugar 450 kg of lime is consumed. Calculate how many kgs of lime is consumed when processing 1 ton of sugar beet?
  • Rails
    rails 18 m railway weighs 1260 kg. How much weighs 100 m of welded railways?
  • Sugar
    repa_1 From 3 tons of sugar beet was produced 480 kg of sugar. How many tons of sugar was produced from 17.5 tons of sugar beet?
  • Tower model
    tower Tower height is 300 meters, weight 8000 tons. How high is the model of the tower weight 1 kg? (State the result in the centimeters). The model is made from exactly the same material as the original no numbers need to be rounded. The result is a three-digi
  • Sea water
    salt_5 One tonne of sea water contains 25 kg of salt. How many tonnes of sea water need to be evaporated to obtain 1 tonne of salt?
  • Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Dried apples
    jablka_2 How many kilograms of fresh apples id needed to 120 kg of dried apples when from 0.4 tons of fresh apples we get 75 kg of dried apples?
  • Bath salts
    salt_1 Bath salt A weighs 900 grams and costs 36,40 CZK. Bath Salts B weighs 1000 grams, but costs 85 CZK. How much is a bath salt A cheaper than B one?
  • Supermarket
    vaha_17 In a local supermarket, 3/5 kilogram of squid costs 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  • Apples
    apples_1 Mr. Vesely give to the market his own 48 kg of apples, 40 kg from Mr. Kovar and 72 kg of Mr. Novak. Grossed a total of 1,920 CZK. How must divide income money for apples?
  • Apples
    jablka_17 School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Snowman 3
    snowman_2 During the last winter carnival, the local college students built a 30- foot snowman out of 109 tons of snow. How much snow will be needed to build a 36- foot snowman this year?
  • Sugar 9
    cukr_6 150 kg of sugar beet yields 24 kg of sugar. From how many tons of sugar beet can be obtained three tons of sugar?
  • Gas consumption
    vessel The vessel consume 100 tons of gas in 250 miles. How many fuel will the vessel consume if it travels 400 miles?
  • Baker
    pekar The baker makes from 10 kg of flour 12 kg dough. How much flour he need to make a 100 kg dough?

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...



See also more information on Wikipedia.