Money - 6th grade (11y) - math problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

Number of examples found: 116

  • Find the 6
    pc_smile_1 Find the total cost of 10 computers at $ 2100 each and 7 boxes of diskettes at $12 each
  • Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  • Saving
    euro2 The boy has saved 50 coins € 5 and € 2. He saved € 190. How many were € 5 and how many € 2?
  • Performance
    theathre Same number of tickets sold for 15 CZK, 20 CZK, 30 CZK and 40 CZK a total of CZK 13,230 on theatre performance. How many tickets were sold for this performance?
  • One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  • Gasoline price
    fuel_pump2_1 At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?
  • Carpet
    kusovy-koberec What is the price of square carpet side length 3.25 m if one meter square cost 230 CZK?
  • Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  • Tilapia
    tilapia_1 A fish vendor sells 5/7 kilos of tilapia for 73.50. If you will buy 2 1/7 kilos of tilapia, how much will it cost?
  • Chewing gums
    zubna-pasta_1 For 3 chewing gums, you will pay 20 CZK less than 7 chewing gums. How much is 1 chewing gum and how much does a 5pcs package cost?
  • Division of money
    euro Calculate how many euros have Matthew, Miriam, Lucy, Michael, Janka when together have 2,700 euros and the amounts are at a ratio of 1:5:6:7:8.
  • Percentages
    money_14 What is 1/3 of $821.43?
  • Johnny
    CZK500 Johnny bought for 28 CZK flower to mum. He that spent 4/7 of the money saved. How much money he had saved? How much money left him?
  • Carpet
    koberec How many crowns CZK do we pay for a carpet for a bedroom, when 1m of square carpet costs 350 CZK and the bedroom has dimensions of 4m and 6m? How many crowns do we pay for a strip around the carpet, when 1m of the strip costs 15 CZK?
  • More money
    fun Lenka has €4.8 more than Natalia. Who will have more and how much, when Lenka give Natalia €2.5?
  • Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Divide money
    zlomky Divide 1200 USD at a ratio of 1:2:3:4:5:6:9:10
  • Honza + Alice + Tonda
    minca Honza + Alice + Tonda have a total of 111 USD. The ratio between Honza and Alena is 5:6 and the ratio between Alice and Tonda is 4:5 How many money have each of them?
  • Gasoline consumption Skoda MB
    Skoda_120 Consumption of cars for 100 km is 6.6 liters of gasoline 1 liter of gasoline costs € 1.274. How many euro grandfather spent when the car travelled 321 km.
  • Pins
    pukacky.JPG Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...