Money - 6th grade (11y) - math problems

Number of problems found: 160

  • Jack decides
    fuel Jack decides to hire a car. The cost 45+20D is dollars where is the number of days Jack hires the car for. If Jack hires the car for 4 days, it will cost? Dollars
  • Millilitres
    fuel A 30 millilitre bottle of special fluid costs $50. How much does one millilitre of this fluid cost?
  • Zarka
    textiles Zarka purchased 3 1/2 meters of cloth for 100 3/8 euros. How much does 1 meter of cloth cost?
  • Nails
    klince If a keg of nails costs $129.45 and 6/7 of the keg is used, what is the value of the remaining nails?
  • Pen and pencil
    pens Cost of a pen is Rs. 12 3/5 and cost of a pencil is Rs. 3 2/5. What is the total cost of pen and pencil?
  • The cost 2
    apples The cost of 5 apples is $3.45  and 5 oranges is $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
  • Groceries
    chicken Arturo buys 2 cans of tomato soup that cost $0.52 each and 12 cans of chicken noodle soup that cost $0.51 each. How much is the total cost of these groceries?
  • Nadia
    penize Nadia spent 1/4 of her money on a shirt and 2/5 of her money on new shoes. What fraction of Nadia´s money has been spent what fraction of her money is left?
  • A woman
    kolac A woman is at a restaurant with her spouse and  other three couples. The group decides to split the check evenly. What fractional portion of the check will each couple pay?
  • Necklaces
    nahrdelnik Mohammad sells beaded necklaces. Each large necklace sells for $4.50 and each small necklace sells for $4.10. How much will he earn from selling 5 large necklaces and 4 small necklaces?
  • ZOO 2
    zoo Valerie bought tickets to the zoo for the family. She bought 3 adult tickets for $9.50 each and 2 children's tickets for $4.50 each. How much did the tickets cost Valerie in all?
  • Mrs Holland
    painter Mrs Holland wants to paint her garage wall. The wall measures 6 m x 3 m Each can of paint covers 5m². Each can costs £7.50 How much will it cost Mrs Holland to paint her garage wall?
  • A bottle 2
    coins A bottle contain 255 coins 1/3 of the coins are £1 cons 110 of the coins are 50p coins the rest of the coins are 20p coins. What is the total value of the coins contained in the bottle.
  • Grayson
    flasa Grayson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $3.11 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $50.15. How much was each bottle of juice?
  • Dera bought
    oku_pokladna Dera bought a set of 2 files and 5 notebooks for a special offer of $12.95. if the usual price of a file is $4.35 and the notebooks were $1.30, how much less money did Dera pay for the notebook and file?
  • The students
    oku_pokladna The students at Walden Middle school are selling tins of popcorn to raise money for new uniforms. They sold 42 tins in the first week. How much money did they make in the first week? Each tin of popcorn cost $9.25
  • Rupee purchase
    bookshelf Sana had ₹ 8.51 (Indian rupee). Out of this, she purchased a book for ₹ 4.31 and a pen for ₹ 2.11 . How much money is left with her?
  • Angela
    mince Angela shared a cab with her friends. When they arrived at their destination, they evenly divided the $120 fare among the 4 of them. Angela also paid a 5 dollar tip. How much did Angela pay in total?
  • A shopkeeper 2
    books A shopkeeper charged E17 for 4 textbooks of the same kind. What is the cost of one textbook?
  • Retirement
    gift To purchase a gift to a retiring co-worker, everyone had to pay EUR 15. Because 4 workers were ill on the day the money was collected, everyone present had to pay additional 1 euro except retiring one. How many workers did the workshop have and how much d

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...



Money - math problems. Examples for 6th grade (the sixth graders).