Peniaze - 6. ročník - príklady a úlohy

Počet nájdených príkladov: 175

  • Zájazd 5
    penize Zájazd po zdrazeni o 145 eur stal 500 eur. Koľko stál pred zdražením? Zájazd po zlacnení o 145 eur stál 500 eur. Koľko stál pred zlacnením?
  • Koľko 106
    water2 Koľko stála práčka, sme sme za ňu zaplatili akontáciu vo výške 1/5 celkovej ceny pračky a potom ešte splátky v celkovej výške 320€?
  • Do dôchodku
    gift Na zakúpenie daru spolupracovníkovi odchádzajúcemu do dôchodku mal zaplatiť každý sumu 15 Eur. Pretože v deň, keď sa peniaze vyberali, boli chorí 4 pracovníci, musel každý z prítomných okrem oslávenca platiť 1 Eur. Koľko pracovníkov mala dielňa a koľko st
  • Koľko 106
    skola Koľko eur by stálo položenie plávajúcej podlahy do troch tried, ak má každá trieda rozmery 8 metrov a 6 metrov a 1 m2 novej plávajúcej podlahy stojí 15 €?
  • Dedko 6
    plot Dedko robil plot okolo svojej obdĺžnikovej záhrady s rozmermi 7,2m a 12m. Koľko m pletiva musel kúpiť a koľko zaplatil, ak jeden meter pletiva bol po 5,90 €?
  • Kuchyňa
    tiles2 Kuchyňa má tvar štvorca so stranou 5 m. Na podlahu položíme linoleum, ktorého cena je 450Kč za 1m2. Lepidlo stojí 750Kč. Koľko celkom zaplatíme?
  • Koľko 93
    eura Koľko centov je 4/5 eura?
  • Na výzdobu
    textiles Na výzdobu k slávnosti potrebovali 3 červené stuhy, každú s dĺžkou 1/4 metra, 5 bielych stúh, každú s dĺžkou 5/8 metra a 4 modré, každú s dĺžkou 2/5 metra. Koľko metrov stúh kúpili spolu? (vyjadri desatinným číslom) Koľko za ne zaplatili, keď jeden meter
  • Pracovnik 2
    mince Pracovnik ktory odpracoval za tyždeň 32,5 hodiny, zarobil 500 eur. Primerne koľko eur. Zarobil za hodinu?
  • Miško 4
    paper Miško si chce v obchode kúpiť baliaci papier na darček pre mamku. Koľko eur zaplatí, ak si chce kúpiť papier s rozmerom 9 štvrtín metra a 8 pätín metra, a jeden meter štvorcový baliaceho papiera stojí 40 centov.
  • Ceny ovocia
    banan Za cenu jedného ananásu kúpim dva pomaranče. Za cenu troch pomarančov kúpim štyri jablká. Za cenu troch jabĺk kúpim 6 banánov. Akú cenu má jeden banán, ak za jeden ananás zaplatím 1 euro?
  • Ryba bangus
    fish Predajca rýb predá 6/7 kilogramov bangusu za 73,9 euro. Ak si kúpite 3 8/16 kila bangusu, koľko to bude stáť?
  • Zájazd
    aircraft-02 V septembri stál zájazd 12000 kč. Koľko korún stál zájazd v júni toho istého roku, keď od tej doby cenu znížili o štvrtinu a ešte o 1200 korún?
  • Kolekcia
    cukrrka Kolekcia ozdôb na vianočný stromček stála pre Vianocami 12 €. Po Vianociach sa už dala kúpiť za tri pätiny pôvodnej sumy. O koľko eur kolekcia zlacnela?
  • Na opravu
    wood Na opravu strechy potrebujeme 15 kusov dosiek 6 m dlhých, 15 cm širokých a 25 mm hrubých. Koľko eur zaplatíme za všetky dosky, ak 1 m3 dosiek stojí 500 eur?
  • Dvanásť makačov
    workers 12 robotníkov zarobilo za 10 dní 2000 eur. Koľko by zarobilo 14 robotníkov za 8 dní?
  • Pozemok
    kombajn Pozemok v tvare obdĺžnika má šírku 2500C a je 0,065km dlhý. Koľko korún zaplatíme za pokrytie pozemku trávniku v cene 3500 Sk za hektár?
  • Ideme maľovať
    painter Rozmery izby su 3,8 a 3,4m. Výška je 2,6m. Dvere a okná maju spolu 3,5m2. Ideme maľovať. Prvý nater bielou základnou natierame steny a plafon. Farebne natrieme len steny. Vypočítajte kolko zaplatíme za nákup farby ak jedno vedierko bielej farby vystačí na
  • Zvýšený plat
    penize Robotník mal plat 18 000 Kc. Počas roka mu bol plat zvýšený o štvrtinu. Celkom si za celý rok zarobil 247 500 Kc. Od ktorého mesiaca mu bol plat zvýšený?
  • Spočítajte
    fuel Spočítajte, koľko stojí najazdenie 150 000 km pri priemernej spotrebe 7 litrov na 100 km a cene paliva 1,2 €/l.

Máš zaujímavý príklad alebo úlohu, ktorý nevieš vypočítať? Vlož úlohu a my Ti ju skúsime vypočítať.



Na túto emailovú adresu Vám odpovieme riešenie; vyriešené príklady pribúdajú aj tu. Ak ju uvediete, uveďte ju bezchybne a skontrolujte si či nemáte plný mailbox.



Peniaze - príklady. Príklady pre 6. ročník (šiestakov).