Money - 9th grade (14y) - math problems

Number of problems found: 297

  • Sharing money
    penize A certain sum of money is shared in the ratio 2 :3:9. If the difference between the first and the second is $40, then the amount of money shared is
  • Gas prices 2021
    gasprom According to the SPP price list in 2021, the price of natural gas together with its supply is as follows: D1 - we cook. Fix 3.34 euros/month and 0.0479 euros/kWh (1 cubic meter of gas is approximately 10.555 kWh. It is called combustion heat and changes o
  • A vendor
    sale A vendor bought an article for $900 and solid it for $1260. What is the profit percentage?
  • Three animals
    cow Ramrao bought a cow, a buffalo and an ox for a total of rs 85,000. if the ratio of price of cow, buffalo and ox is 4: 8: 5, then what is the price of ox?
  • Wonderland
    bus27 The cost of admission to wonderland is 51.75. each bus we take costs 267.50 and holds 48 passengers. If 3 classes of 27 and their teacher wanted to go. How much would they need to fundraise?
  • The charity
    penize Amy will donate up to $460 to charity. The money will be divided between two charities: the city youth fund and the educational growth foundation. Amy would like the amount donated to the educational growth foundation to be at least four times the amount
  • Taxes
    penize If you were charged $243 in taxes on a $4,050 purchase, what percent tax were you charged?
  • Sale goods
    sale Sale goods were reduced twice. First by 15% and then by another 20% of the new price. What percentage of the original price was the final price?
  • A diesel car
    fuel A diesel car costs $2599 more than an unleaded petrol car and travels an average of 25,000km per year. Diesel petrol has a consumption rate of 7.4L per 100km and costs $1.39 per litre. Unleaded petrol has a consumption rate of 8.5L per 100km and costs $1.
  • Insurance 2
    house A house that is valued at 255,000 euros has been insured for 224,000 euro. At what percent has it been insured?
  • Regular price
    tele The sale price of a television set is 7200. The discount rate is 40%. Find its regular price.
  • The average 4
    car The average cost price of a car in Ireland is now €26,430 excluding VAT. If VAT is 23% calculate the actual selling price of a car in 2021.
  • Cost structure
    factory_butter You are currently trying to decide between two cost structures for your business: one that has a greater proportion of short-term fixed costs and another that is more heavily weighted to variable costs. Estimated revenue and cost data for each alternative
  • Markup
    bicycle_gears A store pays $370 for a bicycle.  The percent of markup is 19%.  What is the selling price of the bike?
  • Profit margin
    growth If total sales for the month are $450,000 and the profit margin is 40%, how much was the cost of goods sold?
  • Nelly 2
    danky Nelly buys a board game. She pays for the board game and pays 1.54 dollars in sales tax. The sales tax rate is 5.5 percent. What is the original price of the board game, before tax?
  • The import
    mince The import duty is 12 percent.  If the if the value of the goods  is #84.00, how much is the import duty?
  • Tyreek
    friends4 Tyreek, Antuan and Alex are given a total of $3500 to be shared among themselves in the ratio 3:5:12. How much each get money?
  • A toy
    kite2 A toy store buys kites from a supplier for k dollars. The store owner decides to mark up the price of each kite by 30%. What is the retail price of a kite that the supplier sells for $60?
  • 6 plates
    coffee 6 plates and 5 cups cost 37.50 dollars. 7 plates and 6 cups 44.10 dollars. Each plate costs the same amount as the other cup. What is the cost of 1 plate? What is the cost of 1 cup?

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Money - math problems. Examples for 9th grade.