Physical quantity - math word problems - page 76 of 334
Number of problems found: 6672
- Dripping 2834
In one day, 168 liters of water flow out of a dripping water tap. How many days will 4.2 cubic meters of water flow out?
- A pancake
A pancake recipe requires 1 2/3 cups of flour to make 20 pancakes, and you have 9 cups of flour. How many pancakes can you make with 1 cup of flour? How many pancakes can you make with 9 cups of flour?
- I visited
I visited my grandmother over the weekend. On Saturday, I arrived at her house or 10:35:02. I left on Sunday at 12:45:00. How long was my visit to my grandmother?
- A book 3
A book that is printed on both sides has 36 pages. If the book is 3/8 cm thick, determine the thickness of one page in cm.
- Sidewalk
Casey has 5/6 left of a section of sidewalk to clean. If he can clean 5/18 of a section in 1 minute, how long will it take him to clean what is left?
- A pack 2
A pack of all-purpose flour weighs 4 1/4 kilograms. Grace uses 1 1/2 packs of flour for baking a cake and 1 2/3 bags of flour for bread. How many kilograms did she use?
- A sand
A sand timer has 5 5/16 ounces of sand. If the sand falls at a rate of 2.5 ounces per minute, how many minutes will the timer last? Write your answer as a fraction.
- Joshua
Joshua bought 7 1/2 kilograms of chicken. He used 2 3/4 kilograms for caldereta, 3 1/8 kilograms for tinola, and the rest for frying. How many kilograms of chicken did he use for frying?
- Rebecca
Rebecca needs to make a quilt. She has two pieces of fabric. One piece has 3 3/4 yards of fabric, and the other piece has 5 1/2 yards of fabric. How many yards of fabric does Rebecca currently have?
- The mall
Pia spent 1 9/12 hours in her grandparents' house. This time was 8/12 of an hour more than the time she spent at the mall. How much time did she spend at the mall?
- Unit rate 2
Which is a lower price per pound? Four pounds for $1.40 or three pounds for $1.207. show each as a unit rate.
- Sophie
Sophie filled a bag with 2 and 2/3 kilograms of candy; 1/4 of the weight of the candy was from chocolate-covered pretzels. How much did the chocolate-covered pretzels in Sophie's bag weigh?
- Box of cereal
Ari and Bill share a 20-ounce box of cereal. By the end of the week, Ari had eaten 3/8 of the box, and Bill had eaten 1/4 of the box of cereal. How many ounces are left in the box?
- Garden - fence
The fence around the garden measures 360 m. Of these, 72 18/20 m are damaged and must be repaired. How many meters of fence is sufficient?
- Janna
Janna takes her medicine three times a day. If 2 1/2 ml is taken each time, how many days will a 60 ml medicine last?
- Three pieces
Mel has three pieces of lace measuring 4m, 0.2687 m, and 13.5 m, respectively. How long is the lace if she puts them end to end?
- When Joe
When Joe went to work at 6 AM, the outside temperature was 3 degrees Celsius. The weather worsened during the day, and by 3 PM, the temperature had dropped 5 degrees. What was the temperature at 5 PM?
- Oil change
A container holds 1/4 gallon of oil. Jack is changing the oil in his vehicles and needs 11 containers. How many gallons of oil does Jack need?
- Juan is
Juan is making cookies. He makes two batches on Monday and four batches on Tuesday. He uses 3/4 cup of flour in each batch. How much flour does Juan use?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.