Coffee

Coffee merchant has coffee robusta and arabica species. 1 kg Robusta worth 450 CZK, Arabica 1 kg is 300 CZK more expensive. Calculate how many kilograms of Robusta and Arabica will need to produce 30 kg of the mixture so that the mixture cost is 490 CZK per 1 kg?

Result

r =  26 kg
a =  4 kg

Solution:


r+a = 30
450r+(450+300)*a = 30*490

a+r = 30
750a+450r = 14700

a = 4
r = 26

Calculated by our linear equations calculator.







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

Next similar examples:

  1. Dollars
    children Mama split 760 dollars Jane, Dane and Eva as follows: Jane got three times more than Dane and Dane and got 40 more than Eva. How much does get each of them?
  2. Vegan shop
    zemiaky_2 To the shops brought together 23.2 kg of goods, fruits, vegetables and nuts. fruit was 4.7 kg more than vegetables, nuts was 1.5 kg less than the fruit. Determine the amount of fruits, vegetables and nuts.
  3. Boys and money
    money_12 270 USD boys divided so that Peter got three times more than Paul and Ivan has 120 USD more than than Paul. How much each received?
  4. Three friends
    vaha_1 Danica, Lenka and Dalibor have altogether 96 kg. Lenka weighs 75% more than Dalibor and Danica weighs 6 kg more than Dalibor. Determine the weight of Danice, Lenka and Dalibor.
  5. Euros
    bicycles Peter, Jane and Thomas have together € 550. Tomas has 20 euros more than Jane, Peter € 150 less than Thomas. Determine how much has each of them.
  6. Factory and divisions
    factory_2 The factory consists of three auxiliary divisions total 2,406 employees. The second division has 76 employees less than 1st division and 3rd division has 212 employees more than the 2nd. How many employees has each division?
  7. Collecting day
    smetiari_2 At collecting day at school pupils of three classes took total of 1063 kg of paper. Class B collected half more than A Class and class C 55 kg more than B. How many kg of paper collected each class?
  8. 925 USD
    money_22 Four classmates saved an annual total 925 USD. The second save twice as the first, third 35 USD more than the second and fourth 10 USD less than the first. How USD save each of them?
  9. 3 masons
    cnb_1 3 masons received 7,700 CZK. The second half received 1/2 more than the first and third twice more than the second mason. How much they each got crowns?
  10. Tour
    money_11 35 people went on a tour and paid 8530, -. Employees pay 165, and family members 310. How many employees and how many family members went to the tour?
  11. Equations
    p1110617 Solve following system of equations: 6(x+7)+4(y-5)=12 2(x+y)-3(-2x+4y)=-44
  12. Elimination method
    rovnice_1 Solve system of linear equations by elimination method: 5/2x + 3/5y= 4/15 1/2x + 2/5y= 2/15
  13. Savings
    penize_29 Paul has a by half greater savings than half Stanley, but the same savings as Radek. Staney save 120 CZK less than Radek. What savings have 3 boys together?
  14. A candle
    candles A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each. The shop sells 28 candles today and makes $400. a. Write a system of linear equations that represents the situation. b. Solve the system to answer the questions: How m
  15. Two wine
    wines In 2:1 mix wine solution cost 4.1 USD. In 1:2 mix wine solution cost 4.5 USD. How much cost liter of each wine?
  16. Three brothers
    family_13 The three brothers have a total of 42 years. Jan is five years younger than Peter and Peter is 2 years younger than Michael. How many years has each of them?
  17. Equations - simple
    linearna_1 Solve system of linear equations: x-2y=6 3x+2y=4