Money split

Anton and Ferko got 2,500 euros together. The amount was split in 1:4 ratio. How much did each get?

Result

a =  500
f =  2000

Solution:

Solution in text a =
Solution in text f =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. Moneys in triple ratio
    peniazky_4 Milan, John and Lili have a total 344 euros. Their amounts are in the ratio 1:2:5. Determine how much each of them has?
  2. Babysitting
    babysitting The amount that Susan charges per hour for babysitting are directly proportional to the number of children she is watching. She charges $4.50 for 3 kids. How much would she charge to babysit 5 kids?
  3. Pamela
    penize_48 Lara Pamela spends her salary of 3000 for food, clothing, recreation and savings, which are in the ratio of 48:20:15:37, respectively. How much does he spend for savings?
  4. Hour salary
    usd_8 You work for 4 hours on a Saturday and 8 hours on Sunday. You also receive a $50 bonus. You earn $164. How much did you earn per hour?
  5. Divide money
    zlomky Divide 1200 USD at a ratio of 1:2:3:4:5:6:9:10
  6. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  7. Michal
    eura_17 Michal has 2.90 per hour. How much does he earn during the week of the summer job?
  8. Shirt
    tricko Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt paid CZK 1,000. Saleswoman she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?
  9. Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  10. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  11. Motor oil
    olej 30 liters of oil cost 28.80 Euros. How much cost a liter?
  12. Runners
    metals For three runners (on the first to third place) is prepared 30 chocolate that they be distributed in the ratio of 3 : 2 : 1 How much chocolate will get everyone?
  13. Ratio three numbers
    suv Three numbers SUV are in the ratio 1:2:3. Their sum is 24. Find this numbers and write their add and sum.
  14. Ratio
    ratio_1 6 numbers are in the ratio 1:5:1:5:5:5. Their sum is 242. What are the numbers?
  15. Guppies
    guppies Audrey has some guppies in a fish tank. The ration of the oranges guppies to silver guppies is 3:5. She has 12y oranges guppies. Write the number of silver guppies she has in terms of y
  16. Temperature 5
    teplomer_14 Temperature outside starts at 0 Fahrenheit. Over time the temperature changes at a rate of -0.6 Fahrenheit per hour. How long will it take for the temperature to reach -4.5 Fahrenheit?
  17. Building
    wood_3 At the building, we divided 240 boards into two piles in a 5: 3 ratio. How many were fewer boards in the lower pile?