Money split

Anton and Ferko got 2,500 euros together. The amount was split in 1:4 ratio. How much did each get?

Result

a =  500
f =  2000

Solution:

a=1/(1+4) 2500=500a=1/(1+4) \cdot \ 2500 = 500
f=4/(1+4) 2500=2000f=4/(1+4) \cdot \ 2500 = 2000







Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Following knowledge from mathematics are needed to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  1. Division of money
    euro Calculate how many euros have Matthew, Miriam, Lucy, Michael, Janka when together have 2,700 euros and the amounts are at a ratio of 1:5:6:7:8.
  2. Moneys in triple ratio
    peniazky_4 Milan, John and Lili have a total 344 euros. Their amounts are in the ratio 1:2:5. Determine how much each of them has?
  3. Babysitting
    babysitting The amount that Susan charges per hour for babysitting are directly proportional to the number of children she is watching. She charges $4.50 for 3 kids. How much would she charge to babysit 5 kids?
  4. Pamela
    penize_48 Lara Pamela spends her salary of 3000 for food, clothing, recreation and savings, which are in the ratio of 48:20:15:37, respectively. How much does he spend for savings?
  5. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  6. Michal
    eura_17 Michal has 2.90 per hour. How much does he earn during the week of the summer job?
  7. Shirt
    tricko Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt paid CZK 1,000. Saleswoman she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?
  8. Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  9. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  10. Package Deal - what to choose
    o2_pausal_2 The parents decided to purchase a mobile phone to their son. They choose from menu: ? Which offer is best?
  11. Peppers
    paprika In the box are yellow (a), green (b) and red (c) peppers. Their amount is in a ratio 2:4:1 . Most are yellow peppers and green the least. Calculate the number of peppers each type if the total number of peppers is 70.
  12. Runners
    metals For three runners (on the first to third place) is prepared 30 chocolate that they be distributed in the ratio of 3 : 2 : 1 How much chocolate will get everyone?
  13. Ages
    age2_1 John, Teresa, Daniel and Paul have summary 56 years. Their ages are in a ratio of 1:2:5:6. Determine how many years have each of them.
  14. Ratio
    ratio_1 6 numbers are in the ratio 1:5:1:5:5:5. Their sum is 242. What are the numbers?
  15. Ratio three numbers
    suv Three numbers SUV are in the ratio 1:2:3. Their sum is 24. Find this numbers and write their add and sum.
  16. Temperature 5
    teplomer_14 Temperature outside starts at 0 Fahrenheit. Over time the temperature changes at a rate of -0.6 Fahrenheit per hour. How long will it take for the temperature to reach -4.5 Fahrenheit?
  17. Ratios
    gule Reduce the numbers: 50 in a 1:2 ratio 111 at a ratio of 2:3 70 at 10:50 560 at a ratio of 3:8