Casey
Casey bought a 15.4-pound turkey and an 11.6-pound ham for Thanksgiving and paid $38.51. Her friend Jane bought a 10.2-pound turkey and a 7.3-pound ham from the same store and paid $24.84. Find the cost per pound of turkey and the cost per pound of ham.
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?
- Jane bought
Jane bought several identical lined notebooks, several identical squared notebooks, and several identical compasses at a stationery store. Two lined notebooks and two squared notebooks cost a total of 180 crowns. Two squared notebooks cost the same as thr
- Sharpeners 4318
Pavel bought three pencils and a sharpener in a stationery store and paid 29 CZK. Jane ordered two pencils and two sharpeners, and her purchase price was CZK 46. How much cheaper is a pencil than a sharpener?
- Tomatoes 12781
In the store, Janko bought 300g of ham, 5 rolls, 1.5kg of tomatoes, and 2l of milk. Unit prices are listed in the table - ham 6.50e/kg rolls 0.06e/pc tomatoes 3.4e/kg milk 0.95e/l. How much did Jeniček pay for the purchase?
- Discounted 17463
Grandma bought a new apron before Christmas. After Christmas, the store discounted the apron by 46%, so Grandma bought two more of the same apron. In total, she paid 540 crowns for all 3 pieces. How many crowns did the apron cost before Christmas, and how
- Salami
We have six kinds of salami, six of which have ten pieces, and one of which has four pieces. How many ways can we distinctly choose five pieces of salami?
- The balance
Kasey had $98.17 in her account. Her receipts from the day are shown. Three receipts are shown. At the Food Truck, she bought a taco meal for eight dollars and five cents; the tax was sixty-four cents, and the total was eight dollars and sixty-nine cents.