Sharpeners 4318
Pavel bought three pencils and a sharpener in a stationery store and paid 29 CZK. Jane ordered two pencils and two sharpeners, and her purchase price was CZK 46. How much cheaper is a pencil than a sharpener?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Fifty-crown 2627
A notebook costs CZK m, and a pencil costs the same. The ruler costs CZK n. The brush costs CZK 6. Jirka bought 3 notebooks, 2 pencils, a ruler, and a brush. He paid with a fifty-crown note. How much did he get back?
- Twenty-five 81116
Twenty-five pencils were bought as prizes in the school competition. The more expensive pencils were for 20 CZK, the cheaper ones for 15 CZK. The entire amount paid was 455 CZK. How many are there?
- Apricots 81045
We paid a total of 85 crowns for the purchase of 2.5 kg of apricots and 1.5 kg of peaches. A kilogram of peaches is CZK 2 cheaper than a kilogram of apricots. How much CZK was paid for the apricots?
- 3 goods
Ms. Beranek bought it in the shop three goods. The total paid for the purchase was 248 CZK. The first thing was 112 CZK and the second 101 CZK. How much was the third thing?
- Jane ordered
Jane ordered four pairs of shoes online. She paid 64.99 for each pair and an additional $12.50 for shipping. How much was her total at check out?
- Purchase
The mother bought five boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total of CZK 147. Aunt bought seven boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How would CZK together have saved i
- Birthday 5500
Jirka and Anička wanted to buy their mother nine roses at the flower shop for her birthday. Then they found out that one rose was CZK 3 cheaper in another store, and they bought the roses there. How many CZK did they save?
- Casey
Casey bought a 15.4-pound turkey and an 11.6-pound ham for thanksgiving and paid $38.51. Her friend Jane bought a 10.2-pound turkey and a 7.3-pound ham from the same store and paid $24.84. Find the cost per pound of turkey and the cost per pound of ham.
- The bookkeeper
The bookkeeper bought 45 copies of fairy tale books for CZK 120 and 65 copies of the encyclopedia for CZK 325. then he sold it in his shop like this: fairy tales for 135 CZK and encyclopedias for 360 CZK. What was the purchase price of the books? And the
- Determine 41051
The task for 4th grade: Mom bought winter boots for Jarmila and Jirka. Jarmila's shoes were CZK 58 cheaper than Jirk's shoes. Determine the price of Jirko's shoes when mom paid CZK 760 for both.
- Danina's 7232
Mom bought Honza and Dana's jackets. She paid CZK 1,126 for them. How many crowns did Danina's jacket cost when it was 108 CZK cheaper than Honza's?
- Lemonade
In January, 2 liters of lemonade were sold for CZK 24, while in February, 2.5 liters of lemonade were sold at the same price. How much percent was 1 liter of lemonade cheaper in February than in January?
- Sweaters 8377
The store earned CZK 1,950 for 13 jackets and five sweaters of the same size and quality. The sweater was 350 CZK cheaper than the jacket. Find the price of the jacket and sweater.
- Kyle bought
Kyle bought x candy bars. He paid $0.89, including tax, per candy bar. He gave the cashier $10 and received $3.77 in change. How many pencils did Kyle purchase?
- Twenty-fifths 4219
Mom bought 1 eighth of a kg of butter, 1 half of a kg of bread, 6 twenty-fifths of a kg of ham, and 3 tenths of a kg of cheese in the store. Express the weight of all ingredients in grams. Was the purchase heavier or lighter than 1 kg, and by how much?
- Identical 7525
Zdeněk bought seven notebooks, and Pavel bought nine identical notebooks. Pavel paid 8 CZK more than Zdeněk. How many crowns did one notebook cost?
- Expensive 4338
He bought a T-shirt, a tie and a shirt. The tie was three times cheaper than the shirt. The T-shirt was 70kc more expensive than the tie. He paid a total of 470kc. How much did he pay for a tie, a T-shirt, and a shirt?