Chocolate 10401
Hot chocolate costs 80 cents. How much money do you need to buy chocolate every day of the week?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticnumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- A stereo
A stereo costs $321.99. Sean has $67.78, Matt has $48.20, and Mike has $51.80. If they put their money together to buy this stereo, how much more money do the boys need to buy the stereo?
- Each pack
Each pack of hot dogs costs 3.50, and each pack of hot dog buns costs 2.00. The lunchroom staff spends 48.00 when they buy an equal number of hot dogs and hot dog buns. How many packs of hot dogs and hot dog buns do they buy?
- In EUROPE
In EUROPE, you can buy a train ticket for €24 a day and have unlimited travel with it 1. If the ticket is used only once, how much does the trip cost? 2. If the ticket is used five times, how much does each trip costs?
- You have 5
You have $9.33. You buy 7 items that cost $0.87 each. How much money do you have left?
- Four chocolates
Marek wanted to buy four chocolates but was short of 30 cents. So he bought three chocolates and chewing gum for twenty cents, and he still had 70 cents left. How much did the chocolate cost? How much did Marek have?
- Carpenter
You want to cut the longboard into smaller pieces. Carpenter said that one board cut into two pieces would cost you 40 cents. But you need to cut the board into 5 parts. How much do you pay?
- Saving per cents
On the first day, I saved 1 cent, and I saved a cent more every following day. How much do I save in one year (365 days)?