Snack

CZK 450 was paid for a snack for 30 pupils. How many CZK will we pay for the same snack for 28 pupils?

Correct answer:

x =  420 Kc

Step-by-step explanation:

s=450/30=15  x=28 s=28 15=420 Kc



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.

Related math problems and questions:

  • Three workers
    eura Three workers got paid for work. First earn € 50, the second € 100 and third € 60. For further work, we should receive together € 735. How do you divide that amount to be distributed in the same proportion as the first job?
  • Ratios
    gule Reduce the numbers: 50 in a 1:2 ratio 111 at a ratio of 2:3 70 at 10:50 560 at a ratio of 3:8
  • Sugar production
    cukrrka From 1 ton of beet, 150 kg of sugar is produced. To clean 1 ton of sugar, 450 kg of lime is consumed. Calculate how many kgs of lime is consumed when processing 1 ton of sugar beet?
  • Gasoline
    fuel For nearly full tank of 40 liters of gasoline chauffeur paid 54 euros. How many euros it will cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption 7 liters per 100 kilometers?
  • Gears
    bicycle_gears The front gear on the bike has 32 teeth and the rear, on the wheel, has 12 teeth. How many times does the bike's rear-wheel turn if you turn the right pedal 30 times? What distance will you go if the circumference of the bicycle wheel is 250 cm?
  • Word problem
    hungary-flag 348 students were on holiday in Hungary. 133 bought pizza, chips 28 pupils, 25 pupils bought soda, butter 26 pupils, 15 pupils fruits, vegetables 29 students. How much pay for all the food, if every meal cost 5.3 euros?
  • Glass
    sklo At the glass shop we have to cut 8 sheets of glass. Each was shaped a square with sides of 18 cm. We paid 44 CZK. How much is a 1 m2 of glass?
  • Sugar 9
    cukr 150 kg of sugar beet yields 24 kg of sugar. From how many tons of sugar beet can be obtained three tons of sugar?
  • Mushroom risotto
    workers 630g of rice is needed to prepare mushroom risotto for four people. How many boxes of 500g rice do you have to buy to prepare risotto for 17 people?
  • Apples
    jablka School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Proportion 3
    apples For every 8 mango trees in the orchard, there are 4-star apple trees. If there are 1320 trees, how many trees of each kind are there?
  • Cook on gas
    lpg The gas cylinder will last for 30 weekends for 2 hours of daily cooking. How many days will we be able to cook on a new cylinder when we cook for 3 hours a day?
  • A lot of hay
    zajic Martin's grandfather weighed a lot of hay and calculated that for 15 rabbits, it last in 100 days. How many days will this lot be enough for 25 rabbits?
  • Dried apples
    jablka How many kilograms of fresh apples id needed to 120 kg of dried apples when from 0.4 tons of fresh apples we get 75 kg of dried apples?
  • Metallurgical enterprise
    iron_industry Metallurgical company daily produces 318 tons of cast iron. How many tons of coke it burns to melt cast iron when 10 tons of cast consumes 6 tons of coke?
  • Car consumption
    motor The car has consumption 4.4 l/100 km. How much money will it cost ride 450 km in long if diesel price is 1.72 USD/l?
  • Twelve
    stromy Twelve students work on a week forestry brigade. One hundred spruces will receive x CZK, one hundred pine y CZK. How many receive each one students did in one day if they planted a total of 25,000 spruces per week and 30,000 pine trees? Express by express