Coins

The money - coins are minted from the hardest bronze, which contains copper and tin in a ratio of 41: 9. How much copper and tin are in 2kg of bronze money?

Correct result:

m =  1.64 kg
c =  0.36 kg

Solution:

 m=41/9 c m+c=2  41c9m=0 c+m=2  c=925=0.36 m=4125=1.64=4125 kg=1.64 kg



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Need help calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

Next similar math problems:

  • Bronze medal
    lenin_1 To produce 1 kg of bronze must be 0.95 kg copper, 0.04 kg of tin, 0.01 kg zinc. The bronze medal has a weight of 8.5 g. How much copper, tin and zinc does medal have?
  • CuZn
    brass Brass is an alloy of copper and zinc. The 10 centimeter brass cube has a weight of 8.6 kg. Copper density is 8930 kg/m3, the zinc density is 7130 kg/m3. Calculate how many kg of copper and zinc a cube contains.
  • Bronze, tin and copper
    zvon Bronze is an alloy of tin and copper. An alloy of 10% tin and 90% copper is Gunmetal. If it contains 20% tin and 80% copper, it is bell metal. How many tons of molten bell metal and how many tons of copper is needed to make 100 tons of Gunmetal?
  • Sea water
    sea Mixing 62 kg of sea water with 84 kg rainwater is created water containing 3.1% salt. How many percent sea water contains salt?
  • Nutballs
    oriesky The dough for nutballs contains, among other things, two basic raw materials: flour and nuts in a ratio of 2:1. How much flour and how many nuts are needed for 1 kg of dough if "other" is 100g?
  • Candies
    zele-bonbony_1 The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK. The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK. We mix two different mixtures of candy. A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of th
  • Milk2cheese
    cheese From 40 liters of milk is produced 8 kg of cheese how many liters of milk are needed to produce 2 kg of cheese?
  • Ring
    prsten The ring made from gold and copper alloy has a weight of 14.5 g and a volume of 1.03 cm3. How much gold and how much copper it contains? The metal densities are Au 19.3 g/cm³ and Cu 8.94 kg·dm-3
  • Baker
    pekar The baker makes from 10 kg of flour 12 kg dough. How much flour he need to make a 100 kg dough?
  • Sweets
    Caramelos We want to prepare 5 kg of sweets for 150 CZK. We will mix cheaper candy: 1 kg for 120 CZK and more expensive candy: 1 kg per 240 CZK. How much of this two types of candy is necessary to prepare this mixture?
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive
  • Apples
    apples_1 Mr. Vesely give to the market his own 48 kg of apples, 40 kg from Mr. Kovar and 72 kg of Mr. Novak. Grossed a total of 1,920 CZK. How must divide income money for apples?
  • Sea water
    salt_5 One tonne of sea water contains 25 kg of salt. How many tonnes of sea water need to be evaporated to obtain 1 tonne of salt?
  • Center of gravity
    map_1 The mass points are distributed in space as follows - specify by coordinates and weight. Find the center of gravity of the mass points system: A1 [1; -20; 3] m1 = 46 kg A2 [-20; 2; 9] m2 = 81 kg A3 [9
  • Apples 2
    jablka_6 Dried apples contain 15% water. Fresh apples contain 80% water. How many kg of apples we need buy in order to get 3 kg of dried apples?
  • Beds
    stan_3 At the summer camp, there are 41 chalets. Some rooms are 3-beds, some 4-beds. How many campers from 140 are living in 3-bed?
  • Sugars
    vaha2 In what ratio must two sorts of sugar, costing #390 and #315 per kg respectively, be mixed in order to produce a mixture worth #369 per kg?