Lemonades 2816
Three cakes and two lemonades cost € 3 and 21 cents. Three cakes and three lemonades cost € 3 and 99 cents. How many cents does one cake cost, and how much does one lemonade cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Cake 9
1/3 of a cake costs 3$ and 50 cents. Then how much does the whole cake cost?
- Jindra 4600
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay?
- Madam 2
Madam Lowa bought four cakes and four puffs for $16. Each cake costs $0.50 more than each puff. How much did one puff cost?
- Mdm Low
Madam Low bought four cakes and four puffs for $16. Each cake costs $0.50 more than each puff. How much did one puff cost?
- Chocolate 4302
How much does whole chocolate cost when 2/3 costs 24 cents?
- Family party
Anna has 5 €, Anezka has 4,60 €, and for all the money, they want to buy desserts for a family party. They decide between cakes and a pinwheel: The pinwheel is € 0.40 more expensive than the cake, and the cakes can be bought for all the money by a third m
- Saleswoman 6265
They print 1,300 copies at the copy center. One copy costs 10 cents. The cost of printing one copy is 3 cents. The saleswoman receives €25 per day. How much does a copy center make per day?
- Cakes
1/3 poppy cake, 1/3 apple, and 15 pieces of cheese. How many are the total cakes?
- Flower shop
In a flower shop, a bunch containing 3 tulips, 2 roses, and 1 daffodil cost $10.79. A different bunch containing 1 tulip, 2 roses, and 3 daffodils costs $10.13. A tulip costs 35 cents more than a rose. How much does 1 tulip and 1 rose, and 1 daffodil cost
- Creases 2795
Three punch cuts cost as much as two creases. How much does it cost if five punch cuts cost 2 euros 50 cents?
- Two cakes
Two cakes were each cut into eight slices. Maria ate 1/8 of the chocolate cake and one slice of carrot cake. Julia ate 1/2 of the carrot cake. Mark ate one slice of each. Thomas ate three slices of chocolate cake. How many slices were left?
- Whipped 82128
700 ml of whipped cream costs €4.99. We bought 6 of them for €29.94. How much does 1 liter of whipped cream cost?
- Additional 2941
If the amount for the last text messages in one month with the mobile operator MOBY exceeds 14 euros (it costs 50 cents), each additional text message costs 13 cents. a) From what time does the price of a text message become 13 cents? b) How much does it
- Rewrite
Rewrite the following as a division statement if there are eight cakes and each person gets 1/12 of a cake, how many people get cake?
- Twelve eggs
A dozen eggs cost 80 cents. How much will 3½ dozen eggs cost?
- Expensive 1636
A pound of Idared apples costs 34 cents. How many euros does 7 kg of three times more expensive Jonagold apples cost?
- Something 5385
Janko got pocket money and wants to buy something good for it. If he purchased four cakes, it would increase by 0.50 euros. If he wanted to buy five cakes, he would miss 0.60 euros. He would spend all his pockets on the rest if he bought two cakes and thr