Mushroom risotto

630g of rice is needed to prepare mushroom risotto for four people. How many boxes of 500g rice do you have to buy to prepare risotto for 17 people?

Correct answer:

n =  6

Step-by-step explanation:

m4=640 g  m17=174 m4=174 640=2720 g  m1=500 g  n1=m17/m1=2720/500=13625=51125=5.44 n=n1=5.44=6



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







Tips to related online calculators
Do you want to round the number?

Related math problems and questions:

  • Loading car
    voz The car was loaded with 78 boxes weighing 19 kg. How many 25kg boxes can it load if the total weight is the same?
  • Snack
    minca CZK 450 was paid for a snack for 30 pupils. How many CZK will we pay for the same snack for 28 pupils?
  • Three workers
    eura Three workers got paid for work. First earn € 50, the second € 100 and third € 60. For further work, we should receive together € 735. How do you divide that amount to be distributed in the same proportion as the first job?
  • Bricklayers
    murar Seven bricklayers will build the house in 630 days. How many bricklayers do we need to take after 150 days to complete the building for (additional) 336 days?
  • Metallurgical enterprise
    iron_industry Metallurgical company daily produces 318 tons of cast iron. How many tons of coke it burns to melt cast iron when 10 tons of cast consumes 6 tons of coke?
  • Olive seeds
    oil_lane 5 kg of oil is pressed from 100 kg of seeds. How many kgs of seeds do we need to produce 85 kg of oil?
  • Apples
    jablka School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Pumps
    pumps Five pumps pumped 1,800 hl of water for 3 hours. How many hectoliters of water pump same two powerful pumps for six hours?
  • Multiplicative inverse
    inverse Explain why the reciprocal of - 1 1/17 is the multiplicative inverse of - 17/18.
  • A lot of hay
    zajic Martin's grandfather weighed a lot of hay and calculated that for 15 rabbits, it last in 100 days. How many days will this lot be enough for 25 rabbits?
  • Electric energy
    bulb There are 875 identical light bulbs in the sports hall lighting for 2 hours. How long does the same amount of electricity consume 100 such bulbs?
  • Coke
    uhlie From one ton of coal is produced 772 kg of coke for iron production. How many wagons of coal by 13 tonnes per day is needed for the blast furnace, which has a daily consumption of 1020 tons of coke?
  • The bakery
    cake The bakery baked 325 cakes from 25kg flour. How many kg of flour do they need to bake 195 pieces of such cakes?
  • Bulbs and electricity
    bulbs In the sports hall, 875 identical light bulbs light for 2 hours. How long does it take for 100 such light bulbs to consume the same amount of electricity?
  • Supermarket
    vaha In a local supermarket, 3/5 kilograms of squid cost 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  • Cook on gas
    lpg The gas cylinder will last for 30 weekends for 2 hours of daily cooking. How many days will we be able to cook on a new cylinder when we cook for 3 hours a day?
  • Yogurt
    jogurt The board is 35 yogurts. How many boards of yogurts must be ordered for 886 people in the canteen?