Money

Peter has 2x more money than Michael. But if Peter gave Michael € 16 Michael would have 3.5 times more money than Peter. Determine how much money was originally Peter and how much Michael.

Correct result:

m =  12
p =  24

Solution:


p=2m
3.5•(p-16) = (m+16)

p=2•m
3.5•(p-16) = (m+16)

2m-p = 0
m-3.5p = -72

m = 12
p = 24

Our linear equations calculator calculates it.



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Trip cost
    aircraft-02 In September, the trip cost CZK 12,000. How many crowns did the trip cost in June of the same year, when they have since reduced the price by a quarter and by another CZK 1,200?
  • Seasonal sale
    bicycle_gears The bike became cheaper on the seasonal sale by 22%, which is 88 euros. At what price is it sold now?
  • Clothes
    sveter CZK 2,400 cost clothes, a sweater by 150% than a T-shirt, trousers 2x more than a sweater, a jacket as a sweater and trousers together. What did the individual clothes cost?
  • Two shops
    ski_1 In two different shops, the same skis had the same price. In the first, however, they first became more expensive by 20% and then cheaper by 5%. In the second, they were first cheaper by 5% and then more expensive by 30%, so after these adjustments in the
  • Andrew
    mince_1 Andrew had an offer for a job starting at 100000 per year and guaranteeing her to raise of 10000 a year for the next years. Find her salary for the 4th year.
  • Susan
    penize_2 Susan bought an oven in a paylite installment plan of Php 2,070 per month for six months. The payment is automatically debited from her credit card. What is the net debit on her card after six months from the installment plan alone?
  • Babysitting
    babo $27.40 babysitting for 4 hours. How much would she make if she babysat for 7 hours?
  • Andy had
    mince_5 Andy had $5.95 in his pocket. His father gave him another $3.55. How much does Andy have altogether now?
  • Fresh juice
    flasa The seller offers fresh-squeezed juice, which the customer either pours into his own containers or sells it in liter plastic bottles, which the customer buys from him. A liter of juice costs 40 CZK more than a bottle. There is no charge for turning the ju
  • The recommended
    books The recommended price of the novel "Laughing Sun" is 285 SKK. The bookseller bought 60 pieces of the novel at the wholesale store and paid 82% of the recommended price (18% is his profit for selling books). For the recommended price, he sold 55 pieces of
  • Kohlrabies
    kalerab The price of one kohlrabi increased by € 0.40. The number of kohlrabies that a customer can buy for € 4 has thus decreased by 5. Find out the new price of one kohlrabi in euros.
  • The bookkeeper
    books The bookkeeper bought 45 copies of fairy tale books for CZK 120 and 65 copies of the encyclopedia for CZK 325. then he sold it in his shop like this: fairy tales for 135 CZK and encyclopedias for 360 CZK. What was the purchase price of the books? And the
  • Worker salary
    penize_1 The worker had a salary of CZK 18,000. During the year, his salary was increased by a quarter. He earned a total of CZK 247,500 for the whole year. From which month was his salary increased?
  • Soccer balls
    futball_ball Pupils in one class want to buy two soccer balls together. If each of them brings 12.50 euros, they will miss 100 euros, if each brings 16 euros, they will remain 12 euros. How many students are in the class?
  • Skis
    ski Skis, which cost € 800, became 25% more expensive before the season. After the season, they became cheaper again by 25%. How many euros did the skis cost after the discount?
  • Two teas
    tea_1 A mixture weighing 10 kg was made from two types of tea. The price of tea was 160 CZK/kg and second tea 170 CZK/kg. The price of the mixture is 166 CZK/kg. How many kilograms of each type of tea had to be mixed?
  • Long drive
    fuel Calculate how much it costs to drive 150,000 km with an average consumption of 7 liters per 100 km and a fuel price of 1.2 € / l.